Take a fresh look at your lifestyle.

Jak položit zámkovou dlažbu: návod

Stále ještě přijíždíte autem k domku po blátivé cestě? Nebo máte štěrkovou příjezdovou cestu a obtěžují vás rozházené kamínky všude okolo? Pak je nejvyšší čas k tomu položit si zámkovou dlažbu. Je to velice praktické řešení a její pokládku zvládnete sami. Zámkových dlažeb je na trhu obrovské množství, takže si snadno vyberete tu, která sedne k vašemu domovu.

Kdy dlažbu pokládat?

Ptáte se, kdy je nejlepší položit zámkovou dlažbu? K pokládce zámkové dlažby je ideální suché a teplé počasí. V takovýchto povětrnostních podmínkách se vám nebudou jednotlivé vrstvy podloží lepit. Důležité je také bezvětří, aby vám písek nelétal všude okolo. Určitě nepokládejte dlažbu v mrazech, bude se vám špatně připravovat podloží. Ideální je jarní nebo podzimní počasí, kdy je dostatek sluníčka.

Co je základem? Kvalitní podloží

Než se rozhodnete pro pokládku, budete muset upravit podloží. Vyměřte si hranici pokládky. Poté je potřeba provést výkop. Jak hluboký bude výkop, záleží na tom, jak moc bude zámková dlažba zatížená. Pokud ji budete používat jako příjezdovou cestu pro vůz, doporučuje se hloubka alespoň 80-100 cm. Jestliže se bude po dlažbě jen chodit, pak stačí hloubka okolo 35 cm. Výkop je pak nutné zhutnit a dno srovnat válcem tak, aby bylo všude stejně hluboké.

Jak položit zámkovou dlažbu – podkladní vrstvy

Jakmile máte připravené dno, můžete začít s pokládkou podkladních vrstev. První je hrubá vrstva, kterou tvoří hrubé nadrcené kameny o velikosti 15-30 mm. Jakmile je tato vrstva položená, zhutní se vibrační deskou. Pak se okraje osadí obrubníky. Poté můžete navést druhou podkladní vrstvu – jemnou. Tu tvoří jemná kamenná drť. I tato podkladní vrstva se následně zhutní vibrační deskou. Poslední podkladní vrstvou je jemná drť zrnitosti 4-8mm. Musí být navezena pečlivě, stejně vysoko a v celé ploše stejně hluboko. Tato vrstva se již nezhutňuje.

Pokládáme dlažbu

Pokud máte připravené podkladní vrstvy, můžete přistoupit k samotnému pokládání dlažby. Pomocí úhlové brusky snadno upravíte dlaždice do požadovaného tvaru. Pro příjezdovou cestu se využívá tloušťka dlažby 8 cm, pro chůzi stačí 6 cm. Dlažbu začněte pokládat od krajů. Jednotlivé dlaždice se kladou vedle sebe. Upevňují se poklepáním gumovým kladivem od nejnižšího místa pokládky k nejvyššímu. Pozor na to, abyste neporušili podkladovou vrstvu. Nakonec se položená dlažba zhutní.

Spárování

Mezi jednotlivými dlaždicemi vznikají spáry. Ty je při pokládce vhodné prosypávat křemičitým pískem, díky kterému nebudou zarůstat plevelem a trávou. Písek je nutno používat dokonale suchý. Zasypávání se provádí alespoň ve dvou fázích. Písek pak nechte několik týdnů na ploše, dostane se do zbývajících spár sám.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.