Jak ošetřit prasklý kmen stromu
Stromy jsou vystaveny nejrůznějším vnějším vlivům, které mohou ohrozit jejich zdravý a správný růst. Nejde jen o střídající se roční období, ale také náhlé a nečekané změny počasí, mrazy, bouřky, zásahy bleskem a podobně. V neposlední řadě k poškození může dojít i mechanickou cestou. V každém případě stojí za to bojovat o ozdravení stromu a ve většině případů tomu můžete pomoci. Jak ošetřit prasklý kmen stromu?
Nejvíce zahrádkáře potrápí poškození ovocných stromů. Dlouhé roky péče a čekání na to, až strom dostatečně vzroste, zesílí a začne plodit, může obratem zhatit třeba prasklý kmen stromu.
Obsah článku
Jak k prasknutí kmene dochází?
Většinou k poškození dojde vlivem počasí, například:
· rychlá změna teplot,
· velký mráz,
· velké množství sněhu,
· krupobití,
· zásah bleskem,
· velký vítr.
Další častou příčinou je mechanické poškození, například:
· špatná péče (přerostlé a těžké větve zatíží neúměrně kmen),
· neopatrná sklizeň a další zásahy člověka.
Jak ošetřit prasklý kmen stromu
Na praskání kmene trpí velká řada především ovocných stromů, jako jsou třešně, meruňky, višně, broskvoně i švestky. Tyto stromy plodí obvykle až po několika letech od výsadby, proto je třeba zajistit co nejrychlejší nápravu, aby zahrádkář nepřišel o roky péče. Naštěstí jsou stromy obecně velmi houževnatými rostlinami, které se snaží přežít i ve ztížených podmínkách. Proto vám se záchranou pomohou.
Mrazem prasklý kmen
Především vlivem mrazu nebo námrazy mohou vzniknout na stromech rozsáhlé (někdy i hluboké) pukliny. Jimi pak může strom vysychat nebo umožňovat průchod plísní či parazitů. Popraskanou kůru je tak třeba ošetřit speciální pastou na kůru, kterou pořídíte v potřebách pro zahrádkáře, případně je možné je i zabalit do bio folie nebo textilie. Jako prevence před mrazem se pak doporučuje nátěr kmene vápenným mlékem, ideálně pak v podzimním období (po sklizni).
Odlomení části kmene
Při odlomení větví nebo části kmene je třeba zhodnotit, jak zásadní poškození je. V některých případech bude třeba zakrácení nebo úplné odřezání poškozené dřeviny. V mnoha případech však strom půjde zachránit. Pomohou s tím stahovací pásy, například upínací kurty, kterými stáhnete kmen do původního místa a řádně ukotvíte. Zdravý strom se dokáže s odlomenou částí opět spojit.
Mechanické poškození
Pokud dojde k poškození kmene chybným nebo neopatrným přístupem, i v takovém případě je nezbytné ošetření. S některými druhy poranění si strom poradí sám, ale většinou mu můžete pomoci například použitím hojivého pletiva. Jedná se kalus, nebo také zával, který vytvoří ochrannou vrstvu kolem rány stromu (hodný je i při prořezávání nebo tvorbě řízků) a pomáhá hojit.
Poškození kroupami
Kroupy mohou napáchat na kmenech stromů velkou škodu. Mohou ulámat větve, kterých bude třeba se zbavit, u kmene je pak vhodné ošetření speciálními vazelínami, balzámy, vosky a také přípravky proti houbovým nemocem, neboť stromy jsou často náchylnější k infekcím.
Poradí i míza
Poškození kmene někdy nemusíte hned odhalit. V tom případě napoví častá přirozená reakce stromu. Ten totiž poranění zalévá vlastní mízou, podobně jako lidské tělo vytváří na kůži stroupek krve. To má bránit především vniku patogenů.
Jak ošetřit starší praskliny
Jako zahrádkáři se můžete dostat i ke stromům (například když koupíte či zdědíte sad nebo zahradu apod.), které byly poškozeny již před lety, ovšem stále se hojí. S hojením můžete pomoci i tak. Rány především důkladně zkontrolujte, zda se v nich nevyskytují houby nebo plísně. Pokud ano, ošetřete je přípravky na jejich potlačení. Ochranné balzámy pak pomohou zacelit rány, vyživovat kůru a navracet kmen do zdravého stavu.