Take a fresh look at your lifestyle.

Jak odvrtat fabku

I když si pořídíte bezpečnostní dveře, tak nemáte stoprocentní jistotu, že váš majetek ochrání před případnými zloději. Na druhou stranu, čím náročněji vypadá se do dveří dostat, tak tím spíše případné pachatele odradí. Problém se objeví tehdy, když vy sami ztratíte klíče a budete potřebovat se dostat dovnitř.

Mnozí lidé se rozhodne pro jejich odvrtání. Pak už jen záleží na tom, zda se jedná o bezpečnostní nebo o běžné dveře. Obyčejnou fabku není tak složité odvrtat, jak se můžete sami přesvědčit na následujících řádcích (chce to jen trochu zručnosti). Pokud si s dveřmi opravdu nevíte rady, tak vždy můžete zavolat zámečníka nebo hasiče (to i v případě, že máte doma například malé dítě nebo dveře potřebujete rychle otevřít z jiného důvodu).

Je odvrtání fabky složité?

jak odvrtat fabkuOdvrtání vložky je jedním ze způsobů, jak se můžete dostat do dveří. Jedná se o destruktivní metodu, při níž odvrtáte část vložky. Ta však může mít zvýšenou ochranu proti odvrtání, takže je dobré vědět, do jakých dveří se dobýváte.

Pokud se jedná o vložku bezpečnostní třídy 3 nebo 4, tak se často vyplatí obrátit na specialistu, než abyste se pokoušeli dveře touto metodou otevřít sami.

Postup pro odvrtání fabky

K odvrtání vložky ve dveřích budete určitě potřebovat kvalitní vrtačku s vrtákem o velikosti přibližně 6 mm. Tu stačí zavrtat do prohlubně – do místa, kde je klíč většinou nejdelší. Vznikne zde prostor, do kterého se uvolní stavítka a pružinky.

Pak za otočení šroubovákem lze dveře otevřít. Je však potřeba si uvědomit, že odvrtáváte mosaznou vložku a dále také tvrdá ocelová stavítka. Pokud doma tedy máte pouze levný a nekvalitní vrták, tak pravděpodobně nic nezmůžete. Navíc každé dveře jsou jiné. Někdy můžete odvrtat také pružinky a stavítka.

Buďte trpěliví, odvrtání vyžaduje čas

Fabku navíc nemáte odvrtanou za 5 minut. Většinou se jedná o práci na jednu až dvě hodiny. Pokud se tedy do vrtání pustíte, určitě se obrňte trpělivostí. Zatímco zloději pro tyto případy mají již vyrobenou speciální techniku a trvá jim to jenom zlomek času, nezkušenému člověku to zabere dlouhé minuty.

Kromě vrtání se můžete pokusit fabku také rozlomit či rozštípnout. Chce to ale opravdu hodně síly. Navíc v případě bezpečnostních dveří je tento krok nerealizovatelný, protože využívají bezpečnostní zámek a při prvním pokusu se dveře zajistí západkou. Rozlomením tedy otevřete pouze dveře bez bezpečnostního kování.

Další způsoby pro překonání cylindrické vložky

Dalším známým způsobem je tzv. bumping, který nemusí být na zámku ani znatelný. Metoda vyžaduje speciální klíč pro konkrétní cylindrickou vložku. Ten, kdo dveře otevírá, by měl být také dostatečně zručný. Moderní bezpečnostní vložky jsou však už ošetřené antibumpingovými stavítky a mají speciální konstrukci.

Nakonec můžete zkusit ještě vložku vyháčkovat planžetou. Také ji otevřete bez poškození. Výrobci se i tomuto otevírání dveří ale pokouší zabránit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.