Jak odstranit vosk ze skla
Letní večírek, Vánoce plné mihotajících se světýlek nebo pohodová atmosféra dlouhých zimních večerů. Nic z toho se neobejde bez zapálených svíček. Ale co s kalíškem, když už svíčka dohořela? Jak si poradit s případnou nehodou a odstranit vosk ze skleněné desky stolu? Možností máte hned několik.
Obsah článku
Šup s ním do mrazáku
1. Nechte svíčku dohořet a počkejte, až vosk i kalíšek zcela vychladnou. Pokud byste vložili do mrazáku ještě horkou nádobu s voskem, velký rozdíl teplot by způsobil popraskání skla.
2. Dejte skleněný kalíšek od svíčky do mrazáku. Upozorňujeme, že zmrazení se hodí zejména pro menší nádoby. Kalíšek nechte v mrazáku alespoň hodinu. Ke slovu se dostane prostá fyzika – vosk začne postupně zamrzat, a tím dochází k jeho smršťování, začne se odlupovat od stěn. Dostat jej zcela pryč bude už pak snadné.
3. Po hodině zkontrolujte stav vosku, pokud bude dostatečně zmrzlý (což už by měl být), kalíšek vyndejte ven. Nejprve se pokuste co největší množství vosku odstranit pouze vyklepáváním do dlaně. Poté si na pomoc vezměte tupý nůž (např. příborový) a seškrábněte zbytky vosku ze stěn. Máte-li strach, že stěny poškrábete i tupým nožem, odstraňujte zbytky pomocí prstů a nehtů.
4. Jestliže není nádoba zcela vyčištěná, vezměte vatové tyčinky či kousek vaty, namočte je do dětského oleje nebo do octa a stěny jimi vytírejte. Stejně efektivní budou i navlhčené papírové utěrky.
Rozpuštěný a vypuštěný
1. Ohřejte vodu. Není nutné ji přivést do varu, stačí pouze, aby byla horká. Pomocí nože nebo vidličky rozdělte vosk na menší kousky. Pokud po dohoření svíčky zbylo jen malé množství vosku, můžete tento krok přeskočit.
2. Poté dovnitř nalejte horkou vodu, vosk by se měl začít rozpouštět. Počkejte 15 až 20 minut. V tomto časovém rozpětí bude směs chladnout, vosk vyplave na hladinu a vytvoří krustu, snadno jej tedy vyndáte pomocí prstů.
3. Zbydou-li ještě na stěnách kousky, snadno je odstraníte pomocí tupého nože (budou nahřáté, pružné, čištění půjde snadno). Aby bylo sklo skutečně dokonale vyčištěné, namočte do horké vody utěrku nebo kuchyňskou houbičku, řádně vyždímejte, poté s ní vytírejte skleněné stěny.
Škrábáním z povrchu pryč
1. Vyberte vhodný předmět na škrábání. Ideální je ostrá žiletka nebo škrabka na sklo (nůž by mohl povrch poškrábat), stejnou službu udělá i kreditní karta. Tento způsob zvolte v případě, pokud selžou předchozí dvě metody (zmrazené, rozpuštění), nebo nejdou použít (např. odstranění vosku z povrchu stolu).
2. Před samotným mechanickým čištěním vosk navlhčete a částečně zahřejte, čehož docílíte tím, že namočíte utěrku, kuchyňskou houbičku do horké vody, řádně vymačkáte přebytečnou vodu a potřete voskový povrch (je možné, že se vosk odstraní takto a nebude jíž potřeba nečistoty seškrabávat).
3. Se škrabkou pracujte opatrně, vykonávejte jen jemné tahy, abyste nesjeli mimo povrch. Pokračujte, dokud nebude povrch čistý.
4. Na závěr navlhčete hadřík v teplé vodě a utírejte povrch, tak se zbavíte veškerých zbytků vosku. Můžete také aplikovat čistič na sklo a vyleštit jej za pomoci papírové utěrky.
Na pomoc přichází trouba
1. Troubu předehřejte na 150°. Plech vyložte hliníkovou fólií (alobalem) a sklenici na něj postavte dnem vzhůru.
2. Vložte plech do vyhřáté trouby, proces rozehřívání občas kontrolujte.
3. Asi po 15 minutách se vosk roztaví a odteče na fólii. Poté plech z trouby vytáhněte a sklenici opatrně za pomocí rukavic sundejte z plechu. Až sklenice vychladne, opláchněte ji mýdlem a teplou vodou.
Pomůže sluníčko
V létě můžete využít sluneční energie. Skleněný kalíšek přikryjete černou fólií a postavíte na místo, kde svítí nejlépe během celého dne, stanoviště za oknem celý proces ještě umocní. Zbytek vosku na stěnách odstraníte pomocí předchozích metod. Počítejte s tím, že tato technika bude trvat několik dnů.