Take a fresh look at your lifestyle.

Jak odstranit rez

Většina kovů i dalších materiálů podléhá korozi. Pokud jste doma objevili rezavé předměty nebo jste nalezli rez na některém nábytku či na jiném vybavení bytu, máme pro vás několik tipů, jak se rzi z kovu účinně zbavit. Rezavé věci nejenže špatně slouží svému účelu, ale také nevypadají na pohled pěkně.

Rzi se snadno zbavíte pomocí speciálních přípravků, kterými stačí postižené předměty ošetřit, nebo můžete vyzkoušet i naše osvědčené „babské“ rady, a tak odstranit rez ekologicky přípravky, které máte třeba i doma ve své spíži. Rez kromě běžných předmětů hledejte i na oblečení, na porcelánu, keramice či nářadí. Postihuje také stavební materiály. Mnohem jednodušší než řešit rezavé předměty, je účinně předcházet jejich rezivění.

Odstranění rzi s použitím octa

Ocet se rzí dobře reaguje a je schopen rozpustit postiženou část kovu. Obvykle stačí rezavý předmět namočit do sklenice s octem a následně uvolněnou ocet setřít. Jestliže nejste schopni celý předmět potopit, tak ho octovou vodou alespoň polijte a následně vodu setřete. Podobně působí také otírání octovou vodou, které budete provádět alespoň po několik minut. Kromě hadříku můžete použít také kartáč.

rezavění

Co dále naleznete doma

Podobně se můžete rzi zbavit také použitím limetkové šťávy smíchané se solí, kterou necháte na zrezavělém místě působit přibližně 3 hodiny a poté setřete. Vyrobit si můžete také pastu z jedlé sody nebo použít bramboru v kombinaci s prostředkem na mytí nádobí. Pomáhá také namočení rezavého předmětu na 20 minut do kyseliny šťavelové, kterou smícháte s teplou vodou v poměru 3 lžíce kyseliny na 250 ml vody.

Speciální přípravky na odstranění rzi

Jestliže hledáte něco účinnějšího na rez, doporučujeme vyzkoušet některý z komerčních přípravků, které jsou běžně dostupné na pultech obchodů. Jejich hlavní složkou je kyselina fosforová nebo šťavelová. Přípravky jsou vesměs tekuté a neměli byste se jich dotýkat holýma rukama. Proto vždy při manipulaci používejte rukavice či další ochranné prostředky.

Další volbou je tzv. konvertor rzi, kterým rez přestříkáte a zabráníte jejímu nepříjemnému šíření. Následně je však vhodné natřít kov barvou – tento postup je tak možné použít třeba na starším rezavém vozu.

Na rez dokáže pomoci také smirkový papír nebo kyselina citronová, která je vhodná i na odstraňování rzi z oblečení a také velmi univerzálně použitelná na rezavou keramiku či porcelán.

Jak přecházet rezivění

Rez ze svého bytu na 100 % nikdy neeliminujete. Můžeme vám však poradit, jak se chovat k předmětům každodenní potřeby nebo k vybavení bytu, abyste ji vídali co nejméně. Kov by měl být neustále suchý, protože když ho navlhčíte, začne oxidovat a olupovat se. Kovové věci by tak měly být uložené na suchém místě. Výjimkou je například nerezový dřez, který by samozřejmě zrezivět neměl.

Kovový předmět dále nerezivý tehdy, pokud je natřený barvou.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.