Take a fresh look at your lifestyle.

Jak odstranit mech z dlažby

S mechem, který roste na dlažbě a především v jejích spárách je to mnohem složitější, než se na první pohled zdá. Pokud vás tento estetický problém trápí, máte několik možností, jak s ním skoncovat. Poradíme vám proto, jakými způsoby můžete odstranit mech z dlažby.

Čištění dlažby od mechu

Na samotném mechu, který roste ve volné přírodě, není vůbec nic špatného. Když se mu ale daří na dlažbě u vašeho domu a kazí její vzhled, je na čase mech odstranit. Dlažbu můžete od mechu vyčistit hned několika způsoby. Je jenom na vás, který vám bude vyhovovat.

Mechanické odstranění mechu

Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit mechu zarostlého v dlažbě a dalších betonových površích, je jeho mechanické odstranění. K tomuto způsobu likvidace využijte nůž, ostrou špachtli nebo drátěný kartáč.

Toto mechanické odstranění mechu nijak  nezatěžuje životní prostředí. Na jeho závěr celou dlažbu dočistěte proudem studené vody. Nebo ještě lépe použijte tlakový čistič.

Po mechanické likvidaci nezapomeňte na fungicid

Jestliže jste mech z dlažby zcela odstranili pomocí nože či špachtle, tím to nekončí. Je důležité předejít tomu, aby vám mech v dlažbě znovu vyrostl. Proto nejen celou betonovou plochu, ale především spáry pečlivě postříkejte fungicidním přípravkem.

Jako fungicidní přípravek použijte třeba klasické Savo. Nechte jej působit jednu hodinu a pak celou dlažbu znovu umyjte tlakovým čističem.

Likvidace mechu kuchyňskou solí

Mech můžete z dlažby odstranit nejen mechanicky. Zlikvidovat vám jej pomohou také speciální chemické přípravky. Než k nim přistoupíte, zkuste mech nejprve rovnoměrně posypat kuchyňskou solí. Jde o klasickou metodu, která funguje naprosto spolehlivě.

Proti mechu vápnem a dřevěným popelem

Jelikož mech zbožňuje kyselé prostředí, zbavíte se jej i díky zásadité směsi. Z vápna a vody si vytvořte roztok, kterým mech zalijte. Kromě tohoto postupu zkuste mech posypat také dřevěným popelem. I po tomto „zákroku“ mech z vaší dlažby nadobro zmizí.

Chemické přípravky na odstranění mechu

Chemické prostředky slibují okamžité a trvalé odstranění mechu. Tyto speciální přípravky zakoupíte v drogeriích, domácích potřebách, v prodejnách barev a laků či ve specializovaných obchodních centrech. K likvidaci mechu vyzkoušejte například:

  • HG odstraňovač zelených povlaků a mechu
  • Mechožrout
  • Antonech
  • Kuprikol

Za jakých okolností používat chemii

Výše uvedené chemické přípravky, Savo, dřevěný popel, vápno i sůl ovšem používejte k odstranění mechu pouze tehdy, není-li v dosahu dlažby trávník nebo další zahradní rostliny. Mohlo by totiž dojít k jejich nenávratnému zničení.

Jestliže se poblíž dlažby nachází trávník nebo dokonce pěstované rostliny, nezbývá vám nic jiného, než přistoupit pouze k mechanické likvidaci mechu. Pomoci si ovšem můžete také studenou vodou napojenou na tlakový čistič.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.