Jak natřít starý nábytek
Zdědili jste po babičce starou komodu, kterou byste chtěli zrenovovat? Abyste si vytvořili opravdu stylový kousek, který bude ozdobou vašeho interiéru, tento starý nábytek můžete natřít novými barvami. Zvolte přitom krycí, lazurovaní či bezbarvý nátěr. Poradíme vám, jak postupovat.
Natřete starý nábytek jako profesionál
Říká se, že renovace starého nábytku má svá úskalí. Starý nábytek však můžete natřít jako profesionál, a to za předpokladu, když dodržíte správný postup. Jestli tedy potřebujete starý nábytek, který vypadá opotřebovaně, oživit, nemusíte se spoléhat pouze na odborníka. Díky následujícímu postupu pro vás bude renovace starého nábytku hračka.
Vyčleňte si pro natírání pracovní místo
Ať už budete starý nábytek natírat v garáži nebo v dílně, pro tuto činnost si vyčleňte vhodné pracovní místo. A to nejlépe u otevřeného okna, abyste zajistili cirkulaci vzduchu v místnosti. Zem, na které budete nábytek natírat, vyložte novinami nebo letáky.
Starý nábytek důkladně očistěte
V prvé řadě je nejdůležitější, abyste ze starého nábytku odstranili všechny nečistoty. Omeťte jej proto důkladně smetáčkem a pak jej ze všech stran omyjte teplou jarovou vodou.
Odstraňte z nábytku původní nátěr
Když se rozhodnete natírat starý nábytek, nejprve z něj odstraňte původní nátěr, který by se mohl po dalším natření odlupovat. Před tímto úkonem však z nábytku odmontujte všechny úchytky a další kovové součásti. Jakým způsobem tedy můžete starý nátěr odstranit?
- brusným papírem – Nejprve použijte papír s hrubou zrnitostí a poté se střední zrnitostí. Na závěr starý nábytek dočistěte brusným papírem s jemnou zrnitostí.
- elektrickou bruskou
- horkovzdušnou pistolí
Na co si dát při odstraňování starého laku pozor
Při odstraňování původního nátěru si dejte pozor na to, abyste nepoškodili dřevo. Po odstranění nátěru nábytek opět omeťte smetáčkem, pečlivě omyjte jarovou vodou a nechte jej uschnout.
Opravte všechny nedokonalosti
Po odstranění starého nátěru uvidíte na starém nábytku případné nedokonalosti například ve formě prasklin. Tam, kde je dřevo starého nábytku popraskané či naťuklé, jeho povrch srovnejte speciální pastou. Poté, co pasta zaschne, povrch nábytku zbruste smirkovým papírem.
Podkladový nátěr a první a druhá vrstva laku
Když se pustíte do natírání starého nábytku, nejprve na něj naneste podkladový nátěr neboli primer. Poté, co podkladový nátěr zaschne, už můžete starý nábytek natřít vybraným lakem. Na natírání ideálně použijte plochý štětec, se kterým pohodlně natřete rovná místa i všechny hrany či záhyby.
Až po několika hodinách zaschne první vrstva laku, pusťte se do nanášení druhé vrstvy. Jestliže chcete, aby vám tato vybraná barva laku opravdu držela, natřete na závěr starý nábytek ochranným nátěrem.
Ochranný nátěr dodá zvolené barvě delší životnost. Starý nábytek se bude díky němu i nádherně lesknout. Teprve poté, až tento nátěr zaschne, na starý nábytek zpátky namontujte všechny jeho kovové součásti.