Take a fresh look at your lifestyle.

Jak natlakovat expanzní nádobu

Topíte plynem, nebo máte kotel na tuhá paliva? V tom případě je součástí vodní otopné soustavy také expanzní nádoba, která si alespoň jednou ročně zaslouží vaši pozornost. Je totiž důležité, abyste kontrolovali, zda tlak v této ocelové nádobě odpovídá provozním podmínkám. A právě při přímé kontrole musíte určit, zda je třeba expanzní nádobu natlakovat, nebo ne.

Co je expanzní nádoba

Expanzní nádoba funguje spolu s pojistným ventilem jako pojistný prvek vaší domovní topné soustavy, do které patří také radiátory, podlahové topení, anebo stěnové topení. Jde o ocelovou nádobu válcového tvaru, která je vyplněná dusíkem a ve které se nachází gumový měch.

Víte, že? Velikost expanzní nádoby se odvozuje od celkového objemu topné soustavy. Právě v topné soustavě se může nacházet až několik stovek litrů vody.

Tlak v expanzní nádobě ústředního topení

V expanzní nádobě musí být ten správný tlak, který byste měli alespoň jednou ročně překontrolovat (při kontrole ovšem nesmí být v expanzní nádobě voda). Je to základní předpoklad toho, aby topení ve vašem domě fungovalo tak, jak má.

Topenářská expanzivní nádoba vlastně vyrovnává změny tlaku v domácí topné soustavě. Tyto změny souvisejí s tím, že voda uvnitř topné soustavy vlivem změn teplot mění také svůj objem. A právě expanzní nádoba umožňuje její expanzi, nebo lépe řečeno roztažnost.

Jak natlakovat expanzní nádobu na vodu

V expanzní nádobě topného systému se nachází gumový měch, který je třeba jednou za čas natlakovat. Pokud tento úkon zanedbáte, nedojde k vyrovnání tlaků mezi stěnou expanzní nádoby a měchem. Výsledkem je kolísání tlaků, což může ovlivnit správnou činnost topného systému.

Postup při natlakování expanzní nádoby

  1. Alespoň jednou až dvakrát ročně proveďte kontrolu expanzní nádoby. Nejprve zrakem zkontrolujte, zda z nádoby neuniká voda či vzduch. Dále by vás mělo zajímat, zda nedošlo k její korozi či deformaci.
  2. Následně expanzní nádobu uzavřete a vypusťte z ní všechnu vodu.
  3. Poté zkontrolujte tlak plynu. Dle potřeby nádobu nastavte na požadovaný tlak. Na expanzní nádobě přitom najdete ventilek, kterým ji jednoduše natlakujete.
  4. Nakonec prázdnou expanzní nádobu naplňte studenou vodou.

Přesný tlak v expanzní nádobě

Když z expanzní nádoby vypustíte vodu, tlak uvnitř by se měl pohybovat od 0,75 do 1,5 bar.  Výše tlaku se odvíjí také od toho, zda máte topení pouze v přízemí, nebo rovněž v patře.

Vzorec pro výpočet minimálního provozního tlaku v expanzní nádobě, která ještě není naplněna vodou, je tento:

p0 = pstatický + 0,2 baru

  • p0 = minimální provozní tlak v expanzní nádobě
  • pstatický = tlak vodního sloupce mezi expanzní nádobou a nejvýše položeným radiátorem

V případě, že expanzní nádobu naplníte studenou vodou, je výpočet tlaku tento:

p0 = pstatický + 0,2 baru

 

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.