Take a fresh look at your lifestyle.

Jak nabrousit vrták

Ztupil se vám vrták ve vrtačce? Rozhodně jej nevyhazujte. Pokud jste alespoň trochu manuálně zruční, můžete si jej nabrousit sami. Říká se, že broušení vrtáků patří k základním zámečnickým dovednostem. Když si ale nevěříte, zajděte raději do profesionální brusírny, anebo starý vrták rovnou vyměňte za nový.

Vrták určený na konkrétní materiál

Každý vrták je určený k vrtání do určitého materiálu. Na českém trhu jsou k dostání například spirálové vrtáky do kovu, vrtáky do dřeva nebo vrtáky na sklo či dlaždice. V případě, že budete používat vrták pouze pro daný materiál, ztupí se vám mnohem později a vydrží bez broušení déle.

Upozornění: Pokud ale budete používat nevhodný vrták do nevhodného materiálu, což ještě zkombinujete s nevhodnými otáčkami, vrták se vám ztupí v průměru čtyřikrát rychleji.

Ostřička neboli bruska na vrtáky

K nabroušení vrtáku si vystačíte s klasickou ostřičkou na vrtáky. Tato pomůcka, která stojí v řádu stokorun, je často nazývaná také jako bruska na vrtáky. Vyberte si takovou, která jsou určená přímo pro domácí broušení nebo tvarování špiček spirálových vrtáků.

V tomto případě ale výběr brusky stále nekončí. Měli byste si pořídit takovou, o které budete vědět, pro jaký typ vrtáků je určena. Tedy zda pouze pro spirálové vrtáky na dřevo a kov, nebo také pro vrtáky na sklo a keramiku.

Nastavení úhlu broušení

Klasické brusky na vrtáky mají také možnost nastavení úhlu broušení. I přesto práce s tímto nástrojem vyžaduje určitou zkušenost a manuální zručnost. Musíte se totiž naučit a do oka dostat správný úhel broušení daného typu vrtáku.

Ruční broušení vrtáku

Profesionální servisy k broušení spirálového vrtáku zpravidla nepoužívají žádná zařízení, vrták vám zde často nabrousí ručně. Pokud si o sobě myslíte, že byste se mohli zaškatulkovat do kolonky „zručný kutil“, můžete se klidně sami pokusit o ruční broušení vrtáku i ve své domácí dílně.

Samotný postup

Nabrousit ručně spirálový vrták v domácích podmínkách je docela náročná záležitost. Pokud myslíte, že to zvládnete, směle do toho:

  1. Prostudujte geometrii vrtáku

Nejprve pečlivě prostudujte geometrii opotřebovaného spirálového vrtáku, který budete chtít nabrousit. Tuto geometrii musíte při broušení napodobit. Důležitý pro vás bude také úhel podbroušení. Nejde pouze o ostrost vrtáku, při broušení musíte dodržet symetrický vrcholový úhel. Když tento úhel nedodržíte, vrták nebude správně fungovat.

Vysvětlení: Symetrický vrcholový úhel je úhel, pod nímž ubíhá tělo vrtáku směrem ke šroubovici.

  1. Trénujte kopírování úhlů

Abyste se naučili brousit spirálové vrtáky, nejprve si k broušení připravte nějaký starý vrták, o kterém víte, že jej už nebudete nikdy potřebovat. Právě na tomto vrtáku trénujte přesné kopírování úhlů.

  1. Vrtáky bruste kotoučovou bruskou

K samotnému broušení vrtáku použijte kotoučovou brusku.Například vrtáky na kov bruste na jemnějším kotouči. Během broušení navíc nezapomeňte vrták pravidelně chladit ve vodě.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.