Jak dopustit vodu do kotle
Pokles tlaku v kotli je pravidelně způsoben dopouštěcí hadicí a malou nádržkou
Obvykle se jedná o problém, který trápí mnoho majitelů plynových kotlů. Každých čtrnáct dní nebo každý měsíc je třeba výparník natlakovat a odvzdušnit chladiče. Kam se voda ztrácí a odkud neustále brát vzduch?
Hypoteticky by k těmto problémům nemělo vůbec docházet, protože okruh ohřívací vody je uzavřen. V praxi, ať je to jak chce, to funguje neočekávaným způsobem. Řada z nás potřebuje čas od času vyčerpat vodu do výparníku. A druhá polovina majitelů kotlů bojuje s běžným vyčerpáváním chladičů. V každém případě jsou tyto dva problémy spojené nádobou. Tím, že vodu nedočerpáváme správně, se do oběhu dostává vzduch, pak přijde odvzdušnění, tím klesne tlak v kotli, musí dojít k natlakování a tak dále a tak dále.
Obsah článku
Začněte netěsnostmi systém
V hypotéze by si samozřejmě voda neměla jen tak utíkat. Ale jakmile máte ještě nový kotel, musíte počítat s odvzdušněním. Nově naplněná voda se vypouští do kanálů. To se však po určité době vyčerpá. V tu chvíli ale může dojít k drobným únikům, které se začínají projevovat až po delší době. Způsobeným například zráním „omotávky“ šroubů do radiátorů. Podle toho nemusí být únik vody na začátku zřejmý nebo nezaměnitelný při lokalizaci. Radiátory jsou horké, takže voda poctivě mizí, takže spoje vypadají jako suché.
Plánujte kontroly
Je důležité plánovat pravidelné kontroly i mimo sezónu, kdy je kotel stále pod tlakem, ale voda ještě nezmizela. V tu chvíli je jednodušší zjistit, kde se voda rozlévá. Je hrozné, když je zjistíte, že voda protéká zdmi nebo podlahou, tam nemáte šanci. Může jí o tak malý průnik, že se neobjeví ani vlhkost na zdi, takže ji prostě nemůžete objevit. Nouzové upevnění prasklé armatury pomocí vulkanizační pásky nemůže fungovat. Nicméně rada „z baru na rohu“, že by se poškozená oblast omotala samolepicí polyisobytulovou páskou, také nefunguje.
Lepší je na chvíli vyřadit kotel z provozu a vyřešit to legitimně, protože tak to má být!!
Vyměňte vypouštěcí hadici kotle
Vyprázdněte kotel otevřením vypouštěcího ventilu a současným otevřením přívodního ventilu vody. Tím dojde k opětovnému natlakování. V každém případě se nade vší pochybnost ujistěte, že jsou oba ventily dobře propojeny. Několik jedinců naplní kotel propojením hadice a následným otevřením ventilů. Jenže to je špatně.
Nejprve musí být hadice pro začátek naplněna vodou, jinak se do oběhu vžene sloupec vzduchu vysoký jako délka přívodní hadice. V tu chvíli jsou překvapeni, když se jeden z radiátorů zavzdušní. Toto spojení přívodní hadice není zcela těsné. Stejný problém, však ovlivňuje ty, kteří mají dva ventily spojené s běžnou kultivační hadicí spojenou s ventily pomocí šroubové svorky. Toto spojení není zcela těsné. Za měsíc nebo méně se voda vyčerpá a do systému ohřevu se opět dostane vzduch.
Mnohem lepší je zvolit hadici se šroubením, kde je vzduchotěsnost mnohem lépe zajištěna. Stále je lepší zvolit standardní hadici k pračce, za půl metru můžete zaplatit stovku. Ta se časem znehodnotí, ale nabízejí se i opletené hadice na vodu, srovnatelné s těmi, které se používají ke sdružování vodovodních kohoutků nebo plechových nádržek, ale s běžným třičtvrtěpalcovým závitem.
Zkontrolujte expanzní nádrž při údržbě
Malé závěsné kotle mají častěji výjimečně malé expanzní nádrže, obvykle 5-8 litrů. Uvnitř může být pružný výtlak, který se podle informací výrobce kotle musí jednou za čas natlakovat – srovnatelně jako v případě bytového radiátoru. V případě, že se obvykle opomíjí po delší dobu, není tlak mezi stěnou nádoby a výtokem vyvážená. V důsledku toho se tlak také rychle mění a kotel nemůže ideálně pracovat.
Přídavné expanzní nádobky
Kotel je určený pro určitý běžný provoz, ale v několika domácnostech může být vývojová nádoba poddimenzovaná pro míru ohřívacího rámu z výrobní linky. Následně bychom doporučili zařadit vnější vyvíjecí nádobu s větším objemem a nemusíte stresovat. Jak guma stárne, může vzduch ze systému pronikat do vody v ohřívacím kotli; to může být dalším zdrojem vstupu kyslíku.
Ale navíc to může být i obráceně: Když je rámec pod tlakem, voda se může dostat dovnitř výtlaku přes porušenou stěnu, jednotlivci se pozastavují nad tím, kam se jejich voda dostává, ale mizí v rámci expanze.
Malé expanzní nádobky jsou navíc mnohem bezbrannější vůči změnám tlaku. V případě, že dojde k narušení výtoku, může se z ohřívacího rámu vylít i voda a kotel nahlásí chybu, protože uzná, že došlo k úniku.
Dopouštění vody
Vypusťte kotel otevřením vypouštěcího ventilu kotle a současným otevřením ventilu přívodu vody. Tím se kotel znovu natlakuje. Ujistěte se však, že jsou oba ventily dobře propojeny. „Někteří lidé plní kotel připojením hadice a následným otevřením ventilů.