Take a fresh look at your lifestyle.

Jak dlouho žije motýl

Motýli patří mezi nejkrásnější živočichy na naší planetě. Je jich nepřeberné množství druhů, velikostí a barev. Jen u nás se vyskytuje na několik desítek různých motýlů. Každý z nás si z dětství určitě pamatuje bělásky, žluťásky či babočky. Bohužel tito krásní tvorové postupně z naší planety mizí, a to zejména kvůli změnám klimatu a působením lidské činnosti. Navíc obvykle nežijí ani moc dlouho…

Motýl

Životní cyklus

Život motýla však není omezen pouze na těch pár dní, kdy si lítá po světě, ale svou existenci prožívají hned ve čtyřech fázích, vajíčko, housenka, kukla a motýl.

Boj o přežití

Samice motýla nejdříve naklade vajíčka na rostlinu, která poskytne larvám správnou výživu, až se vylíhnou. Často jich naklade velké množství s nadějí, že alespoň některá přežijí a přesunou se do dalšího stádia. Pokud je samice naklade v chladnějším období, počkají si vajíčka na příznivější tepelné podmínky. Obvykle se líhnou po jednom týdnu, opět záleží na druhu konkrétního motýla.

Pořádně se najíst

Z vajíčka se pak vylíhne larva neboli housenka. V této fázi je nejdůležitější, aby se housenka pořádně najedla, a tak je jejím jediným úkolem sehnat dostatečné množství potravy a živin, jelikož ty bude využívat i dospělý jedinec. Během těchto pěti týdnů se housenka několikrát svlékne, změní svou barvu a dosáhne až stonásobku své původní velikosti! Když housenka dosáhne svého maxima, přestane přijímat potravu a zakuklí se.

Zakuklit se

Některé druhy motýlů si upředou hedvábný kokon, některé se jednoduše zavěsí na rostlinu a ztvrdnou. Během této fáze, která se u různých druhů pohybuje od několika týdnů, až po dva roky, larva zcela zkapalní. Speciální buňky, které se v této fázi aktivují, však nakonec přemění housenku do konečné podoby.

Z larvy krásným motýlem

Jediným úkolem dospělého motýla je pak páření a nakladení vajíček. Často motýli ani nepřijímají potravu, proto je tak důležité, aby housenka nashromáždila co nejvíce živin, jelikož v tomto stádiu je na nich přímo závislá. Celý životní cyklus motýlů se pak znovu opakuje, kruh se uzavírá. Během roku se u některých druhů cyklus zopakuje hned několikrát, mluví se pak i počtu generací. U našich denních motýlů tak za rok můžeme spatřit až tři generace!

Co se délky života týče, tak záleží zejména na druhu konkrétního motýla. Obvykle platí, čím větší druh, tím žije déle. Průměrně se ale dospělý motýl dožívá jen pár dnů, maximálně týdnů. Existují však i druhy, které dokáží přežít zimní období nebo ti, kteří migrují do teplejšího podnebí a pak se vracejí, aby se pářili. V Evropě je za rekordmana v délce života považován Žluťásek řešetlákový, který se dožívá 11 měsíců.

Pojďme se společně podívat na délku života těch nejznámějších motýlů u nás. Babočka admirál se dožívá 10 měsíců, bělásek 2-3 týdnů, otakárek 6-14 dní a nejznámější žluťásek jen 2-3 dny.

Motýl

A jak to všechno víme?

Vědci, studující život motýlů, je pozorují ve volné přírodě, odchytí je, označí, a poté sledují jejich další životní cyklus. Práce je to namáhavá, ale studium těchto zvířat v zajetí, nepřináší stejné výsledky. V přírodě mají motýli také mnohem kratší život, jelikož jsou vystaveni nepřízni počasí a predátorům.

Motýlí louky

Motýlů však v naší krajině bohužel stále ubývá. Stačí aby bylo nepříznivé počasí nebo abychom ve špatný čas posekali louku, a celá generace motýlů se vůbec nevylíhne. V některých lokalitách tak mohou dokonce vyhynout i celé populace. Jedinou šancí na jejich návrat je to, že se na chvíli přesunou, a poté se na původní místo opět vrátí. Problémem je, že motýl má své teritorium a vyskytuje se jen několik set metrů od místa, kde se původně vylíhl z kukly.

Je to teď tedy na nás, lidech, abychom vytvořili motýlí louky, které se budou částečně sekat jen jednou za rok. Velkou příležitostí jsou i sady, vinice nebo i malé neposečené plácky v industriálních komplexech. Pokud máte i vy kousek zahrady, vyhraďte ji pro tyto krásné tvory, odvděčí se vám za to svou přítomností.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.