Jak dlouho schne penetrace
Penetrace je ještě před samotnou výmalbou interiéru velmi důležitým úkonem. Penetrační nátěr se používá hlavně pro zpevnění různorodých podkladů, sjednotíte také jejich savost a zvýšíte jejich přilnavost. Díky tomu se vyhnete hlavně následnému loupání barvy i jejímu nerovnoměrnému rozložení. Pokud se tedy rozhodnete před malováním aplikovat na zeď penetrační nátěr, jak dlouho by měla penetrace schnout?
Penetrace schne v řádu několika hodin
Penetrační nátěr je jeden z důležitých faktorů, který zajistí, že se vám výmalba domu či bytu vydaří na jedničku s hvězdičkou. Obecně platí zásada, že penetrace musí schnout v rozmezí 4 až 12 hodin. Celková doba schnutí závisí na:
- savosti daného podkladu
- teplotě vzduchu v místnosti
- vlhkosti vzduchu v místnosti
- a také na tom, kolik použijete vrstev penetračního nátěru
Důležité pravidlo: Platí, že čím je podklad savější, teplota vzduchu vyšší a vlhkost nižší, penetrace bude schnout rychleji. A to zejména v případě použití jedné vrstvy penetračního nátěru.
Jak poznat suchou penetraci
To, že penetrace je suchá, poznáte zejména na dotek. Penetrace musí být vsáklá do podkladu a nesmí zanechávat lesklý film. Až po zaschnutí můžete na penetraci nanést libovolnou interiérovou barvu nebo nátěr.
Nanášení penetrace na čistý a pevný povrch
Prostřednictvím penetrace připravíte zeď u vás doma na novou interiérovou barvu nebo nátěr. Je-li to nutné, ze zdi, na kterou budete penetraci aplikovat, nejprve seškrábněte původní vrstvu barvy. V případě, že není třeba starší barvu odstraňovat, očistěte hadříkem zeď nasucho, případně ji otřete jarovou vodou a nechte uschnout.
Upozornění: Zeď určená na penetrování musí být suchá, čistá a pevná, tedy bez trhlin. Následně pomocí štětce nebo válečku aplikujte penetrační nátěr. U novostaveb si vystačíte pouze s jednou vrstvou nátěru. U starších budov už raději naneste dvě vrstvy penetrace, a to minimálně se dvouhodinovým odstupem.
Proč je penetrace důležitá
Díky nanesení penetrace se vyhnete řadě problémům, které souvisejí s výmalbou interiéru. Povrch, na který chcete následně nanášet barvu či nátěr, se vlivem penetrace zpevní, jeho savost se sjednotí a barva tudíž dobře přilne. Díky penetrační nátěru tak předejdete:
- loupání interiérové barvy nebo nátěru
- vzniku barevných skvrn nebo nerovnoměrnému rozložení barvy
- nabalování původní omítky na váleček nebo štětku při malování
Různé typy penetrace
Na českém trhu jsou k dostání různé druhy přípravků určených k penetrování. Vybírat ten správný přípravek musíte s ohledem na typ povrchu, který budete penetrovat, a typ interiérového nátěru, který použijete. Vybírat tak můžete mezi akrylátovou a silikátovou penetrací. Který typ penetrace vybrat, vám poradí přímo v prodejně, která tyto druhy penetrace nabízí.