Take a fresh look at your lifestyle.

Jak dlouho schne penetrace

Penetrace je ještě před samotnou výmalbou interiéru velmi důležitým úkonem. Penetrační nátěr se používá hlavně pro zpevnění různorodých podkladů, sjednotíte také jejich savost a zvýšíte jejich přilnavost. Díky tomu se vyhnete hlavně následnému loupání barvy i jejímu nerovnoměrnému rozložení. Pokud se tedy rozhodnete před malováním aplikovat na zeď penetrační nátěr, jak dlouho by měla penetrace schnout?

Penetrace schne v řádu několika hodin

Penetrační nátěr je jeden z důležitých faktorů, který zajistí, že se vám výmalba domu či bytu vydaří na jedničku s hvězdičkou. Obecně platí zásada, že penetrace musí schnout v rozmezí 4 až 12 hodin. Celková doba schnutí závisí na:

  • savosti daného podkladu
  • teplotě vzduchu v místnosti
  • vlhkosti vzduchu v místnosti
  • a také na tom, kolik použijete vrstev penetračního nátěru

Důležité pravidlo: Platí,  že čím je podklad savější, teplota vzduchu vyšší a vlhkost nižší, penetrace bude schnout rychleji. A to zejména v případě použití jedné vrstvy penetračního nátěru.

Jak poznat suchou penetraci

To, že penetrace je suchá, poznáte zejména na dotek. Penetrace musí být vsáklá do podkladu a nesmí zanechávat lesklý film. Až po zaschnutí můžete na penetraci nanést libovolnou interiérovou barvu nebo nátěr.

Nanášení penetrace na čistý a pevný povrch

Prostřednictvím penetrace připravíte zeď u vás doma na novou interiérovou barvu nebo nátěr. Je-li to nutné, ze zdi, na kterou budete penetraci aplikovat, nejprve seškrábněte původní vrstvu barvy. V případě, že není třeba starší barvu odstraňovat, očistěte hadříkem zeď nasucho, případně ji otřete jarovou vodou a nechte uschnout.

Upozornění: Zeď určená na penetrování musí být suchá, čistá a pevná, tedy bez trhlin.  Následně pomocí štětce nebo válečku aplikujte penetrační nátěr. U novostaveb si vystačíte pouze s jednou vrstvou nátěru. U starších budov už raději naneste dvě vrstvy penetrace, a to minimálně se dvouhodinovým odstupem.

Proč je penetrace důležitá

Díky nanesení penetrace se vyhnete řadě problémům, které souvisejí s výmalbou interiéru. Povrch, na který chcete následně nanášet barvu či nátěr, se vlivem penetrace zpevní, jeho savost se sjednotí a barva tudíž dobře přilne. Díky penetrační nátěru tak předejdete:

  • loupání interiérové barvy nebo nátěru
  • vzniku barevných skvrn nebo nerovnoměrnému rozložení barvy
  • nabalování původní omítky na váleček nebo štětku při malování

Různé typy penetrace

Na českém trhu jsou k dostání různé druhy přípravků určených k penetrování. Vybírat ten správný přípravek musíte s ohledem na typ povrchu, který budete penetrovat, a typ interiérového nátěru, který použijete. Vybírat tak můžete mezi akrylátovou a silikátovou penetrací. Který typ penetrace vybrat, vám poradí přímo v prodejně, která tyto druhy penetrace nabízí.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.