Jak daleko od sebe sázet rajčata, papriky
Rajčata a papriky se řadí mezi nejoblíbenější zeleninu u nás. A současně patří mezi nejčastěji pěstovanou zeleninu u nás. Téměř každou zahradu tak od jara zdobí keříky nejrůznějších druhů těchto zelenin a zahrádkáři se předhánějí, kdo má lepší a bohatší úrodu. Ale i pěstování těchto rostlin má svá pravidla. Jak daleko od sebe sázet rajčata, papriky?
Obsah článku
Přínos pro zdraví i radost z pěstování
Rajčata i papriky patří mezi plodovou zeleninu, která je bohatá na vitamín C, také vitamíny typu A a E nebo karoten. Obojí jsou známé také jako významné antioxidanty. Zelenina je bohatá na vlákninu a také má velký přínos v obsahu vody, pomáhá hydratizovat lidské tělo. Rajčata i papriky patří neodmyslitelně na náš stůl, konzumování je možné v syrovém stavu, ale i v nejrůznějších tepelných úpravách, také nakládané nebo dokonce i sušené.
I když je možné pořídit si rajčata i papriky čerstvé prakticky kdykoli během roku, přece jen není nad to, vypěstovat si vlastní úrodu, která obohatí jídelníček o typickou příjemnou chuť.
Rajčata
Rostliny rajčat patří mezi teplomilné. Vyžadují proto místo na zahradě, které je většinu dne vystaveno slunečním paprskům. Oblíbí si i umístění do skleníku. Půdu mají rádi středně těžkou s dostatkem hnojiv, které je možné doplňovat i průběžně. Rostliny rajčat půdu nevyčerpávají, proto je možné je na stejném místě pěstovat i opakovaně.
Jak daleko od sebe sázet rajčata
Pro rajčata je dobré připravit si záhonek ve sponu 60 x 60 nebo 80 x 80 cm. Jednotlivé rostliny by měly mezi sebou mít 25–40 cm, podle druhu. Rajčata je dobré sázet do hloubky, protože koření hluboko. Nemusíte se bát přihrnout hlínu až k prvním spodním listům. Ke každé rostlině hned zarazíme dostatečně dlouhé tyčky nebo kůly a rostliny k nim jemně připevníme. Lépe odolávají povětrnostním podmínkám a unesou tak i své těžké plody.
- Tyčková rajčata – kromě pevné opory vyžadují i pravidelné vyštipování. Při pěstování používejte jen jeden výhon.
- Keříková rajčata – jsou méně náročná, není třeba je vyštipovat, pouze hlídat před větší tendencí k plísním a parazitům. Jsou více vhodná i pro pěstování v menších nádobách nebo třeba na balkonech.
Papriky
Podobnou půdu, jakou vyžadují rajčata, můžete použít i pro papriky. Mají rády chráněnou ale slunnou polohu se středně těžkou půdou. Líbit se jim bude i v pařeništích. Papriky jsou na výživu docela náročné. Půda by měla být dostatečně prohnojená a chybou nebude zapracování dalšího hnojiva těsně před výsadbou.
Jak daleko od sebe sázet papriky
Řádky by měly mít vzdálenost alespoň 60 cm. Mezi jednotlivými rostlinami pak dodržujte vzdálenost 25–40 cm. Pamatujte na to, že tady se větší vzdálenost více vyplatí. Blízko zasazené rostliny jsou totiž více náchylné k výskytu plísní. Ihned po výsadbě se nebojte záhonek opravdu důkladně zavlažit.
Předpěstování rajčat a paprik
Obojí zelenina je vhodná k pěstování už od semene. V takovém případě je třeba si jednotlivé sazeničky předpěstovat. Začít s tím můžete už v únoru doma, protože bude třeba světlé a dostatečně teplé prostředí. Takže se určitě vyhněte místům s průvanem. Rostliny můžete pěstovat běžně v jakémkoli pokoji s dostatkem přirozeného světla. Semínka klidně sázejte do běžných květináčků nebo klidně i do kelímků od jogurtu. K vysázení do venkovního prostředí pak dochází až v polovině května (typicky po „třech zmrzlých mužích“), kdy už je venkovní teplota dostatečně vysoká a nehrozí ani přízemní mrazíky.
Péče během sezóny
Rostliny během vegetace pravidelně kypřete a případně i přihnojujte. Obojí vyžadují také dostatek vláhy. Někdy se ovšem nevyhnete ani už zmiňovanému napadení plísní nebo škůdci. Taková onemocnění je třeba dostatečně včas odhalit a léčit vhodnými přírodními postřiky.