Jak daleko od sebe sázet ovocné stromy
Vysadit správně ovocné stromy je základem pro to, aby dobře rostly, bohatě plodily a aby se vám strom dobře ošetřoval. Také je důležité, abyste měli pohodlný přístup k budoucí úrodě a aby úrodu namísto vás nesklízel soused. Ukážeme vám, jak sázet ovocné stromy.
Obsah článku
Kdy vysazovat ovocné stromy
Pro sázení ovocných stromů jsou obecně doporučovány dva termíny. První termín je podzimní s tím, že se o nově zasazený strom musíte postarat během zimy. Druhé vhodné období jsou brzké jarní měsíce. Strom se zpravidla dobře uchytí, ve slunných dnech je třeba myslet na dostatečnou zálivku, protože kořenový systém stromu není dosud rozvinutý natolik, aby si zálivku stromek zajistil z okolní půdy. Podpořit růst můžete i vhodnými hnojivy.
Jak daleko od sebe sázet ovocné stromy
Doporučené vzdálenosti pro sázení ovocných stromů se liší podle odrůdy, typu kmene i kvality půdy. Platí, že čím silnější podnož, tím lépe snáší horší podmínky, ale musí mít velký prostor. Slabě rostoucí podnož může mít menší prostor, ale vyžaduje lepší půdní podmínky.
Pří sázení vysokokmenů, polokmenů a čtvrtkmenů počítejte vzdálenosti mezi sebou i mezi kmeny vzájemně. Vysokokmen by měl mít rozestup 3 m od hranice pozemku a 4 až 6 metrů mezi sebou. Polokmen saďte rovněž 3 m od hranice pozemku, ale mezi jednotlivými kmeny dodržte vzdálenost 3 až 4 m. Čtvrtkmen je na nejvhodnější na malé zahrady, od hranice pozemku vyžaduje vzdálenost jen 2 m a mezi kmeny stačí rozestup 3 m.
Rozestup pro nejčastěji pěstované odrůdy. Čtvrtkmeny a štíhlá vřetena
Čtvrtkmeny jsou pro výsadbu populární. Meruňky a broskvoně saďte v rozestupu 4 až 6 m. Stejná vzdálenost platí pro višně. Slivoním stačí 4 až 5 m. Jabloně a hrušky vyžadují 6 m pro čtvrtkmen.
Štíhlá vřetena je třeba sázet tak, aby vzdálenost vzrostlých větví byla minimálně 75 cm. U jabloní a hrušní by vzdálenost měla činit minimálně 1,5 m od plotu a 2 až 2,5 m od předchozí řady. Záleží však na konkrétní odrůdě. Třešně, slivoně, ryngle, meruňky a broskvoně rostou bujněji, mezi řadami zachovejte vzdálenost 1,5 až 2 m.
Rozestupy pro vysokokmeny a polokmeny
Na velkých zahradách a v sadech se doporučuje výsadba vysokokmenů a polokmenů. Pro jabloně a hrušně platí vzdálenost mezi 8 až 12 metry, slivoně saďte ve vzdálenosti 6 až 8 metrů, višně vyžadují 7 až 8 metrů a třešně 10 až 12 metrů.
Správná hloubka výsadby ovocných stromů
Málo praktickou radou je, že strom musí být zasazen v dostatečné hloubce, ale ne příliš hluboko. Stromy zasazené ve velké hloubce zakoření z naštěpované části a bude dlouho trvat, než strom začne plodit. Příliš vysoko zasazené stromky mohou usychat.
Při sázení ovocného stromu se řiďte doporučenou hloubkou: Ovocný strom sázejte do hloubky mezi 0,3 až 0,6 m. V trvale zatravněné zahradě sázejte do hloubky 0,6 m.
Jak připravit strom na sázení a správná výsadba:
- Ostrým nožem zakrátit kořeny, důležitý je hladký řez v kolmém směru na osu kořene.
- Kořenová soustava by měla mít pravidelný tvar, odstraňte slabé, zaschlé a namrzlé kořeny.
- Zkrácené kořeny namočte do kaše ze zeminy, hustota by měla být podobná těstu.
- Namísto zeminy lze použít speciální přípravek na ochranu kořenů v podobě hydrogelu.
- Sázejte do jámy velké tak, že se kořeny nikde nedotýkají okraje jámy.
- Zasypávejte horní odkopanou vrstvou půdy, ornicí.
- Ke kmeni nahrňte zbývající půdu v podobě krtčí hromádky. Tu rozhrňte až příští jaro.
- Stromek zajistěte opáleným kůlem, volně přivažte.
- Ohlídejte dostatečné množství zálivky.
Správná péče o nově zasazený strom
Ideální počasí pro výsadbu nových ovocných stromů je mrholení, déšť nebo sníh. Teploty do -5 °C výsadbě nevadí, promrzlý je jen povrch půdy. Velkým rizikem pro nově zasazené stromy je okusování kmene od zajíců nebo větší zvěře, která se dostává na pozemek. Kmen natírejte vápenným mlékem a obalte jej pletivem nebo jiným vhodným obalem. Brzy se budete těšit z bohaté úrody.