Jak chytit myš v bytě
Dostala se vám do bytu myš? Pokud nemáte kočku, která by s ní rychle zatočila, tak nezbývá nic jiného než na ni nastražit pastičku. Myš v bytě je velký problém, protože dokáže zničit zásoby ve spíži a také je nositelem mnoha vážných chorob.
Poradíme vám, jak myš v bytě rychle chytit. Poznáte ji podle charakteristického trusu, který se nejčastěji objevuje v poličkách ve spíži, nebo také podle nepříjemného škrábaní. Tradiční metodou odchytu myši je nastražená pastička. Existují i další a často také efektivnější způsoby, jak se myši ve své domácnosti zbavit.
Jak si poradit s myší
Na internetu naleznete celou škálu tipů, ve kterých si můžete přečíst, jak zatočit s myší. Nejčastěji se s ní setkáte v rodinném domě, protože do něj se snadno dostane z venku (často ji může domů přinést i kočka nebo myš snadno pronikne otevřenými dveřmi či oknem).
Myši se v panelových domech vyskytují spíše sporadicky. To ale neznamená, že se vás nebudou týkat. Stačí totiž sebemenší skulinka, pomocí níž myš dovnitř pronikne. Starší panelové byty nejsou v tomto ohledu příliš zabezpečené a nabízejí tedy myši snadnou úschovu před zimou a také dostatečné zásoby potravin.
Pastičky nebo jedy na myši
Když chytáte myš, můžete těžit z toho, že myš není v porovnání s potkanem tak chytrá. Lze ji tedy poměrně snadno odchytnout nebo vyhnat. Nejúčinnější možností je nastražení pastičky, do které dáte návnadu (většinou oblíbené jídlo).
Druhou možností je trávení myší jedem. V takovém případě si ale musíte dát pozor na další zvířata v domácnosti a pokud s vámi žije pes či kočka, tak jedy raději nepoužívat. Do pastičky na myši můžete bez problémů sahat i rukou, jelikož jí lidský pach nevadí a nerozezná, že se jedná o léčku.
Humánní pasti
Ne každému se zamlouvá myš zabít. Alternativou ke klasické známé pastičce, která myši zlomí vaz, je humánní past. Ta myš nezabije a pouze ji polapí. Vy ji pak můžete vypustit ve volné přírodě, raději daleko od vašeho domu či bytu, abyste měli jistotu, že se k vám už nevrátí.
Jakou zvolit návnadu do pasti
Jako návnadu do pastičky na myši můžete použít například opečenou chlebovou kůrku ovoněnou slaninou, ořechy, sýr nebo salám. Jelikož klasické pastičky stojí jenom pár korun, doporučuje se jich pořídit větší množství a rozmístit je na více místech. Problémem totiž je, že myš má ve vaší spíži dostatek jiných potravin a návnada v pasti ji tak nemusí lákat.
Pokud jde o jedy, tak ty působí velmi drasticky. Chemické návnady voní a tím myši přilákají. Ulpí jim na packách ocasu či srsti, odkud je myši olížou a sežerou. Následně naruší srážlivost krve a vyvolají vnitřní krvácení. Myš umírá přibližně za jeden týden poté, co návnadu pozře.
Když máte myší v bytě více, můžete si na pomoc s nimi přizvat i deratizační firmu, která si poradí i s dalšími hlodavci (obvykle se zde specializují nejen na myši).
Myši rádi chodí po místnostech po krajích a v rozích.