Husokachny a jejich chov
Kachna pižmová neboli pižmovka velká (Cairina moschata) je jihoamerický druh kachny z řádu vrubozobých (Anseriformes), čeledi kachnovitých (Anatidae). Na rozdíl od ostatních druhů kachen (Anatidae) má však vlastní rod – Cairina. Její domestikací vznikla pižmovka domácí (Cairina moschata f. domestica). Cairina pochází z Jižní Ameriky a spíše než kachna pižmová či pižmovka je známá pod lidovým názvem husokachna.
Proč chovat husokachny?
Proč byste právě tuto kachnu – husokachnu – měli chovat? Třeba pro to, že
- má chutné maso s velmi malým podílem tuku,
- umí se skvěle pást (jako husa),
- vyznačuje s příkladnou péčí o kachňátka.
Žádný drobný chovatel, který už ve svém chovu husokachny měl, by je za nic na světě za jiné kachny nevyměnil. Řadí se totiž k nejužitkovějším plemenům vodní drůbeže a zároveň upoutají i svým vzhledem. Zatímco původně byli pižmovky pouze černé s bílým zrcátkem (bílé špičky letek), dnes mohou na vašem dvoře běhat husokachny bílé, šedé, strakaté černobílé, dokonce i zbarvené do modra.
Kachnu pižmovou poznáte podle neopeřené ho místa kolem zobáku a očí. Místo peří jí zde vyrůstá bradavičnatá kůže.
Jak je to s váhou husokachen
Normální hmotnosti husokachny dosáhnou za čtyři až pět měsíců od vylíhnutí z vajec.
Váha dospělých činí
- 2,5 kg – kachna,
- 3,5 až 5 kg – kačer.
Místo rybníka nebo nádrže s vodou stačí husokachnám naplněné vědro
To, že kachna potřebuje k životu vodu, je známá věc. Husokachna je unikátní tím, že nepotřebuje žádný rybníček, ale vystačí si s obyčejným vědrem, kde se může chladit a cákat. Pamatujte však na to, že za těchto okolností musíte vodu několikrát denně změnit a dolévat. Kachny ji totiž vycákají, znečistí a samozřejmě také vypijí poměrně rychle.
Husokachny a jejich jídelníček
Husokachny jsou všežravci. Pochutnají si jak na žížalách, hlemýždí a slimácích, tak samozřejmě především na rostlinné potravě a obilí. Dokážou se pást jako husy a ušetří vám tak pěknou hromádku peněz za drahé krmivo. Tak jako pro ostatní drůbež, i pro kachny byly vyvinuty nejrůznější krmné směsi. Pokud ale máte rádi čisté maso bez chemie (proto také určitě husokachny hodláte chovat), raději se jim vyhněte. Protože však krmné směsi obsahují i vitamíny a stopové prvky, kachňatům je klidně dávejte. Odvděčí se vám za to počátečním zdárným vývinem.
Pamatujte také na písek. Husokachny ho potřebuji v žaludku pro dobré zpracování potravy.
Odchov kachňat
Husokachny je nejlépe nasazovat dvakrát za sezónu. První snůška může nastat už v únoru. Kachna snese až 20 vajec. Sedí na nich 35 dní, což je poměrně dlouhá inkubace. Kachna pižmová si zachovala přírodní pud sezení na vejcích. Proto se nestává, že by vejce někdy opustila. Vejce tedy vysedí a vyvede mladé. Stejný cyklus jako v únoru, březnu se opakuje v dubnu a květnu.
Chovný kmen by kromě kačera mělo tvořit 3 až 5 kachen.
Jak poznat, že je čas na kuchyňské zpracování husokachny?
Zkušení chovatelé říkají, že když se husokačkám překříží křídlové letky, nastává správná doba pro jejich kuchyňské zpracování.