Take a fresh look at your lifestyle.

Hnojení rajčat

Plody rajčat se vyskytují v nesčetných tvarech a barvách. Obzvláště důležitým kritériem konkrétní odrůdy je chuť. Zejména při pěstování rajčat mimo skleník byste však měli také věnovat pozornost výběru odolných odrůd proti různým nemocem. Aby rostliny zůstaly zdravé ale nestačí jen to. Kromě správné výsadby a zálivky přímo ke kořenům je třeba rajčatům zajistit i dostatek potřebných živin.
Zkrátka, mají-li být rajčata zdravá a produkovat chutné a aromatické plody, měli byste znát jejich potřebné dávky hnojiva. Jak to tedy s hnojením rajčat je?

Hnojit, či nehnojit – toť otázka!

Neznám žádného zahrádkáře, který by na své zahrádce nepěstovat rajčata. Dozrávající rajčata jsou přece symbolem léta. Možná i vy zastáváte názor, že při domácím pěstování rajčat je lepší tyto vůbec nehnojit. Možná si myslíte, že plody z hnojených a ošetřovaných rostlin by nebyly chutné. Omyl! Věřte tomu, že v žádné zahradě nenajdete ideální půdu, která by rostlinám zaručila optimální výživu. Dobrou sklizeň si zajistíte pouze pravidelným hnojením a přihnojováním rostlin. Hnojení není vůbec taková věda, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je třeba nedodávat rostlinám živin příliš, nesmí se však také a nechat živořit v nevyhnojené půdě. Pojďme se tedy na hnojení rajčat podívat.

Hnojení rajčat organickými hnojivy

  • Začněme organickými hnojivy. Klasikou mezi nimi je samozřejmě kravský hnůj, který je třeba zapracovat do půdy ideálně na podzim, případně velmi brzy na jaře. Když uvážíte, že rajčata dosáhnout svými kořeny až do hloubky 30 cm, i hnůj je třeba zalít dostatečně hluboko.
  • Pokud kravský hnůj nemáte pořiďte svým rajčatům mletou rohovinu. Bude se podílet na zvýšení činnosti půdních organismů a živiny do půdy uvolňovat pomalu a postupně. Rohovina však obsahuje poměrně vysoký podíl dusíku, proto ji nezapomeňte kombinovat s hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku. A jaká je výhoda organických hnojiv oproti hnojivům minerálním? Organická hnojiva nepoškodí kořenový systém rostlin.

Hnojení rajčat minerálními hnojivy

Pokud jde o minerální hnojiva konkrétně na rajčata, na trhu jich stále přibývá. Pokud se však spolehnete na starý dobrý Cererit, rozhodně neprohloupíte. U každého průmyslového hnojiva pečlivě dbejte na dodržení správného dávkování. Minerální hnojiva, na rozdíl od těch organických, mohou kořeny rostlin poškodit (spálit).

Resumé

  • Nejlépe tedy uděláte, když na podzim hluboce zryjete záhon a přihnojíte  půdu organickým hnojivem (hnůj, kompost).
  • Průmyslová hnojiva je třeba aplikovat alespoň dva týdny před vlastní výsadbou.
  • Důležité je také přihnojování rajčat během jejich růstu. Sáhněte po Cereritu či síranu amonném. Ještě lepší bude zkvašený slepičí trus nebo sušený hnůj.

V dnešní době si můžete hnojení jakékoliv zeleniny výrazně zjednodušit tím, že si na přihnojování zakoupíte hnojivo určené pro konkrétní typ zeleniny. V případě rajčat to bude hnojivo pro plodovou zeleninu nebo hnojivo speciálně pro rajčata.

V kostce

  • Rajčata si vystačí se základní dávkou hnoje či kompostu 3 až 5 litrů na čtvereční metr.
  • Při výsadbě je vhodné zapracovat do půdy i trochu rohovinové moučky či jiného organického hnojiva.
  • Alternativou může být i dlouhodobě působící minerální hnojivo. Rajčata jsou náročná na vápník, fosfor a draslík . Ideální poměr dusíku, fosforu a draslíku v hnojivu je pro ně 1,2 N : 1 P : 1,4 K.
  • Na začátku tvorby plodů potřebují rostliya více živin. Příznivě působí hnojiva šitá na míru plodové zelenině. Obsahují především draslík a hořčík. Právě tyto prvky rozhodnou o množství květů a plodů na pěstovaných rostlinách. (Dusíkem obohacená hnojiva podporují růst listů a výhonků, zároveň však snižují tvorbu květů a následně i plodů!!!)

Rovnoměrné zásobování živin dosáhnete i směsí z kopřivy a kostivalu. První z nich funguje velmi rychle, účinek kostivalu je pomalejší, ale udržitelnější. Ideální bude, pokud zelené části těchto rostlin rozmístěte kolem rajčete blízko kořenů.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.