Take a fresh look at your lifestyle.

Hnojení cibule

Bez cibule si naši českou kuchyni jen těžko dokážeme představit, jelikož se s ní setkáme téměř v každém jídle. Kdo by neznal recepty, které začínají typickými slovy „Nakrájejte cibuli nadrobno a zpěňte ji na troše másla…“

Její použití je opravdu velmi univerzální, od čerstvé cibule, přes vaření až po její konzervování. Pokud si také bez cibule nedokážete představit dobré jídlo a chcete si ji zkusit vypěstovat na vaší zahradě, vsaďte na kvalitní hnojiva, díky kterým vám cibule poroste téměř sama.

Kvalita půdy na prvním místě

Pokud chcete dosáhnout opravdu vysoké úrody cibule, zaměřte se na půdu, do které ji budete sázet. Cibule je totiž poměrně dost náročná na živiny, zejména dusík, fosfor a draslík. Fosfor podporuje růst samotné cibule v zemi, dusík je nezbytný pro růst zelené nadzemní části a draslík ji chrání před nemocemi a zlepšuje její chuť. Půda by měla být bohatá také na další minerály, mezi které patří hořčík, železo, zinek a mangan. Volbu kvalitní půdy tedy opravdu nepodceňte. Pokud se ale vaše zahrada nachází na chudé půdě, nezoufejte, hnojivo vám pomůže.

Hnojivo je základ

Pokud máte na zahradě zeminu, která není moc bohatá na výše uvedené látky, budete potřebovat cibule pravidelně hnojit. Využít k tomu můžete organická i anorganická hnojiva, každé má své výhody i nevýhody, které je potřeba předem zvážit. Dávkování hnojiva se pak odvíjí podle konkrétního typu a výrobce. Přírodě blíž jsou však hnojiva organická.

Hnojení cibule

Kompost a hnůj

Pokud jste zastáncem přírodní cesty hnojení, vyzkoušejte organická hnojiva, která často zahrádkáři mívají i na svých zahradách. Oblíbeným hnojivem je obyčejný kompost, který zlepšuje strukturu půdy a zvyšuje obsah organické hmoty, což podporuje růst kořenů a zadržování vody. Na dusík a další živiny je pak velmi bohatý klasický hnůj nebo tzv. zelená hnojiva. Nejčastěji se jedná o vojtěšku či hrách, které jsou na daném poli vysazeny, a poté zapracovány do půdy jako efektivní hnojivo, jak v půdě zvýšit zejména dusík.

Anorganická hnojiva

Tato hnojiva jsou uměle vytvářena různými výrobci. Obsahují esenciální živiny v dobře dostupné formě, jsou dobře rozpustné a účinkují téměř ihned po aplikaci. Oblíbená jsou zejména tzv. NPK hnojiva. Tato zkratka označuje N = dusík, P = fosfor a K = draslík v různém poměru. Použití správného poměru závisí nejčastěji právě na typu dané půdy. Někteří výrobci nabízejí i předem namíchané speciální směsi určené přímo pro hnojení cibulí. Nicméně používání těchto hnojiv má mnohdy negativní účinky na životní prostředí, půdu i rostlinu samotnou.

Kdy a jak hnojit

Půdu byste měli správně vyživit ještě před samotnou sadbou cibule. Na podzim do půdy, kde budete chtít další rok pěstovat cibuli, zapracujte organická hnojiva, nejlepší je kompost a hnůj, který se do jara v půdě dobře rozloží a dodá jí potřebné živiny. Před výsadbou půdu zryjte a obohaťte ji o čerstvou dávku hnojiva. Po výsadbě cibule, sledujte podrobně vývoj rostliny a hnojte ji podle potřeby. První přihnojování dusíkem je nejvhodnější zhruba 4 týdny po vysetí, kdy cibule začíná růst. S hnojením to však nepřehánějte, protože hodně hnojiva způsobuje rychlý růst zelené části rostliny na úkor velikosti cibule.

Pro fajnšmekry

Pokud opravdu toužíte po vysoké úrodě cibule, tak na jaře proveďte testy půdy, které zjistí, jaké živiny jsou v půdě přítomny a které je potřeba ještě doplnit. I když to nyní vypadá, že vám cibule nikde neporoste, opak je pravdou. Správné hnojení je ale opravdu klíčovým faktorem pro dosažení vysoké úrody cibulí. Pravidelná zálivka a přihnojování zajistí, že budou vaše cibule odolné, zdravé a velice chutné.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.