Hnědnutí rajčat
Zhnědnutá rajčata dokážou pěstiteli nepříjemně pokazit den. Při pohledu na nezdravou barvu rajčat často propadají skepsi. Současně ale také nejednou špatně vyhodnotí příčinu neutěšeného stavu plodů jejich práce. Jak to tedy s hnědnutím rajčat skutečně je?
Obsah článku
Proč rajčata hnědnou?
Hnědnutí rajčat a paprik je proces, ke kterému dochází v době, kdy plody nejsou schopny přijímat dostatek vápníku. Když plody dozrávají, v místě jejich stopek se tvoří hnědé koláče připomínající hnilobu. Skutečnou plíseň i hnilobu lze v tomto případě ale vyloučit, zhnědlé části jsou totiž způsobeny především nedostatkem vápníku.
Hnědnutí se kromě plodů nejčastěji vyskytuje na listech a v horních částech rostliny. Nedostatek vápníku může mít i další projevy, konkrétně rozpad plodů, moučnatění, skvrnitost apod.
Co se zhnědlými rajčaty?
Některá rajčata jsou již doslova černá, a připomínají tak nekrotický stav. Takové plody skončí nejspíš na vašem kompostu, neboť nic jiného s nimi již nelze dělat. Abiotická nekróza, jak se tento stav nazývá, již není prakticky možné odstranit jinak, než že plody zlikvidujete. Plody, u kterých proces teprve začíná, ale postačí postříkat vhodným hnojivem, který obsahuje dostatek vápníku. Stejně tak můžete tyto plody zalévat tvrdou vodou, která vápník již obsahuje.
Napadené plody otrhejte vždy co nejdříve, usnadníte tím dalším plodům možný rozvoj zrání. Nedostatečný příjem vápníku je ovlivněn především stavem půdy, ve které plody rostou. Suchá půda, která je navíc kyselá, znemožňuje případným rostlinám přijímat dostatek vápníku. Proto je při dozrávání plodů potřeba zvýšené pozornosti a sledování případných nově vzniklých zahnědlých skvrn.
Jak na prevenci
Rostliny vždy zalévejte tak, aby nikdy nedošlo k vysychání kořenového systému. Pozor si dejte i na přehnané hnojení draslíkem a dusíkem, které by mohlo vést nejen k úhynu rostliny, ale které by mohlo způsobit neprostupnost vápníku do kořenového systému rostlin. Pozor si však dejte i na přemokření substrátu, který povede nejen k úhynu kořenů, ale také ke ztrátě potřebných živin.
Vhodným hnojivem pro rajčata jsou bezchlorové koncentráty, který chrání rostlinu před vznikem hniloby, pihovatosti, podporují barvitost plodů a také jejich celkovou odolnost. Aplikaci hnojiva provádějte vždy ráno, anebo večer tak, aby nedošlo k popálení rostlin. Optimální teplota by se měla pohybovat do 25 stupňů.
Vápenné hnojivo lze navíc využít i pro více účelů najednou. Pokud máte na zahradě ovocné stromy nebo keře plné menšího ovoce, pak neváhejte použít tento vápenný postřik i na ně. S láskou a péčí se vám vaše zahrada brzy odmění zralými a zdravými plody na kterých si vy i vaše rodina brzy pochutná.
Další choroby rajčat
Hnědnutí rajčat z důvodu nedostatku vápníku však není jediným problémem, se kterým se mohou pěstitelé setkat. Nejrůznější plísně mohou plody i listy také napadnout a způsobit podobné nepříjemnosti a rajčata spolehlivě zlikvidovat. Stejně tak mohou rajčata zničit škůdci typu mšic, svilušek nebo molic. Problémy způsobují samozřejmě i slimáci nebo plzáci.
Všechny problémy je naštěstí možné řešit a problémům se bránit. Plísním zabraňují fungicidní postřiky, o vápenných přípravcích již byla řeč a na hmyzí škůdce platí přímo určené postřiky. I na slimáky existují účinné odpuzující prostředky.
Seznam méně častých chorob zahrnuje svinování listů způsobený vysokými teplotami a nízkou vlhkostí. Tzv. zelený prstenec, při kterém část plodu nedozraje, je zase důsledkem nerovnoměrného hnojení. Dalším onemocněním je virová bronzovitost.
Pěstování rajčat je zkrátka plné nástrah, pokud je ale překonáte, čeká na vás sladká odměna.