Take a fresh look at your lifestyle.

Hlohyně šarlatová – pěstování

Potřebujete si ohradit pozemek a chránit tak soukromí před zvědavými sousedy? Živý plot z hlohyně šarlatové je na to ideální. Stálezelený mrazuvzdorný keř vytvoří optickou bariéru a nevítaným hostům znemožní vstup do vaší zahrady. Navíc jsou jeho větvičky opatřeny ostrými bodlinami. Hlohyně dorůstá do výšky cca tří metrů, dobře snáší řez a tvarování, nejlépe na jaře. Při výsadbě živého plotu nechávejte mezi rostlinami vzdálenost 80 cm. Oranžové bobule jsou oblíbenou potravou ptáků. Jak tuto krásku, která zbaví i vaši zahradu pochmurného zimního rázu, pěstovat?

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) – pěstování

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) je zpřímeně rostoucí keř, stejně ozdobný květem i plodem,

Dorůstá do výšky 2 – 3 m. Jedná se o pěstitelsky nenáročnou, vděčnou dřevinu. Hlohyně šarlatová je svým charakterem velice neuspořádaný – rozsochatý, hustý keř. Je plný trnitých zkrácených větviček. Je proto velmi vhodný pro zakládání živých plotů – tvarovaných i přirozeně rostoucích. (I přes své trnité větvičky však může v krutých zimách trpět okusem zvěří.) Dobře odolává i městskému prostředí.

Pěstitelské podmínky

  • Vhodné jsou propustné, písčitohlinité, sušší zahradní půdy se středním až vysokým obsahem živin.
  • Pokud jsou hlohyně využívány v živém plotě, je třeba je každý rok na jaře a v létě tvarovat řezem. Nejvhodnější dobou pro řez je předjaří, když hlohyně ztratí listí. Mělo by to být těsně před rašením. Větve hlohyně šarlatové jsou však doslova obsypány velmi tvrdými 1,5 cm dlouhými ostny, které propíchnou i měkčí podrážku. Pozor tedy při šlapání na ostříhané větve! I v rukavicích je práce s větvemi docela nepříjemná. Za tu krásu a účel (neproniknutelný živý plot) to však stojí.
  • Hlohyně se mohou pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách – nenamrzají.
  • Mohou být vedené i podél stěn domů a plotů na tzv. špalírech. Zvládnou i tvarování do vějířů. 
  • Namnožit si hlohyni můžete řízkováním.

Hlohyně patří do čeledi růžovitých, to znamená, že jsou příbuzné jabloním a hrušním. A stejně jako ony, mohou trpět houbovými chorobami. Nejčastěji strupovitostí – některé plůdky začnou být strupaté a praskají, jiné mohou úplně zčernat. Pokud zjistíte, že vysazené odrůdy jsou k strupovitosti náchylné, je třeba je příští jaro ošetřit stejným postřikem jako jabloně. 

Hlohyně šarlatová – kultivary 

Mezi velmi žádané kultivary hlohyně šarlatové patří například:

  • ‚Orange Charmer‘ – plody má krásné zbarvené do oranžova.
  • ‚Red Column‘ – plody svítivě červeně.
  • ‚Soleil d’Or‘ – plody jsou zářivě žluté.

Hlohyni šarlatovou můžete pěstovat i na balkoně

Hlohyni můžete zasadit i do většího květináče a libovolně ji tvarovat kolem opory. Na zimu bude stačit, když ji obalíte pytlovinou nebo bublinkovou fólií, umístíte na chráněné místo někam ke zdi a čas od času mírně zalijete.

Nejen v čase Vánoc

Přemýšlíte o zajímavé, neotřelé dekoraci? S hlohyní vykouzlíte úžasné dekorace nejen v čase Vánoc! Zapojte svou fantazii a šikovné ruce. Stačí pár větviček, nějaká ta svíčka

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.