Take a fresh look at your lifestyle.

Filodendron – pěstování

Filodendron k nám přicestoval z tropických a subtropických oblastí Afriky a Asie. Rostlina miluje teplo a v našich podmínkách nekvete. Přesto jde o krásnou pokojovou rostlinu, která se při správné péči může stát dominantou vašeho interiéru.

Filodendron – skvělý doplněk i do vašeho bytu

Filodendrony, které patří do čeledi Araceae (áronovité), se staly populární zejména díky krásné kresbě listů (Philodendron erubesens) či pro krásný odstín barvy listů, který hraje až do purpurova (Philodendron Burgundy). Svými zajímavými listy filodendron vytvoří krásný doplněk interiéru zařízeného v minimalistickém stylu.

Filodendron – pěstování

 • Philodendron erubesens

  Filodendron je teplomilná rostlina (ve své domovině – tropické pralesy – se svými vzdušnými kořeny přichycuje stromů), proto potřebuje celoročně teplotu minimálně 18 stupňů Celsia, v zimě nesmí teplota klesnout pro 13 °C.

 • Libuje si v dostatku světla, dobře snáší tlumené osvětlení, avšak nekamarádí se s přímými slunečními paprsky, které by mohly spálit listy. 
 • Potrpí si na pravidelnou zálivku – půda by měla být stále vlhká, ale nesnáší přelití. Na spodku květináče se proto doporučuje umístit drenáž, která zabrání přelití. (Jako drenáž můžete použít štěrk či různé kamínky.) V létě i v zimě (ve vytápěných místnostech) rostlinu pravidelně roste. Květináč s rostlinou umístěte do misky s vlhkými oblázky.
 • Budete-li chtít podpořit růst rostlinky, měli byste ji každý rok na jaře přesadit. Starším rostlinám vyměňujte horní díl zeminy
 • Podle potřeby rostlině zabezpečte podporu, nebo ji pravidelně zastřihávejte.
 • Filodendron potřebuje středně těžkou humózní zeminu
 • Přihnojování provádějte od jara do podzimu každých čtrnáct dní hnojivem na pokojové květiny.

Filodendron – rozmnožování

Filodendron lze rozmnožovat v kterémkoliv ročním období, s výjimkou příliš studené zimy. Nejúspěšněji se daří filodendron rozmnožovat vrcholovými nebo stonkovými řízky, které zakořeňují při teplotě půdy 20 – 24 °C. Z rostliny odřízněte rozrostlé výhonky se 3 až 5 menšími listy. Namočte je do stimulátoru k zakořenění a následně zasaďte do lehké zeminy. Přikryjte igelitem a pravidelně roste. Postupně se na rostlině objeví nové pupeny. Jde o signál, že se řízek úspěšně přijal. Během následujících 3 měsíců rostlinky pravidelně jednou do měsíce přihnojujte tekutým hnojivem. Po tomto období rostliny přesaďte do květináčů.

Filodendron – choroby a škůdci

Nejčastější chorobou, která ohrožuje filodendron, je hniloba kořenových krčků, která vzniká v důsledku přelití rostliny.

Ze škůdců se nejčastěji můžete setkat s mšicemi a puklicemi. Použijete insekticidy nebo biologické prostředky na bázi oleje.

Filodenron – Philodendron – oblíbené druhy

 • Philodendron scandens

  Philodendron erubescens
  Má popínavý růst, silnější kmen a množství vzdušných kořenů. Listy jsou větší, až okolo 20 cm, a mají dvojí barvu. Lícní strana je tmavě zelená s purpurovým leskem, rubová fialová. Tento druh filodendronu vyžaduje pěstování s oporou.  

 • Philodendron scandens – nejznámější a nejoblíbenější filodendron
  Má temné popínavé stonky a tmavozelené listy srdčitého tvaru. Jde o převislou nebo popínavou rostlinu, závisí na způsobu pěstování. Můžete ji použít do závěsných nádob, nebo vést k popínavosti.
 • Philodendron selloum
  Díky menšímu vzrůstu má největší předpoklad pro pěstování v bytě. Vyznačuje se jemně krojenými, masitými a lesklými listy.

Závěrem

Filodendrony sice nevyžadují extra pozornost, ale díky správně zvolené péči, budou spokojenější a krásnější. V bytě mají jejich vzdušné kořeny pro vyživování pouze doplňkovou funkci, ale i tak se většinou bohatě vyvinou. Právě jejich množství je ukazatelem správné péče o rostlinu

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.