Take a fresh look at your lifestyle.

Energetické štítky na domech: kdo ho musí mít

Stavíte nebo rekonstruujete starý dům? Pak jste se také jistě doslechli o nutnosti vlastnit na vaší stavbě energetický štítek. Zamýšlené projekty bez něho dnes nedostanou ani povolení ke stavbě. Tato povinnost platí teprve od začátku roku 2013, je proto jasné, že se stále dolaďují podmínky. Co to vlastně jsou energetické štítky na domech? Co nám říkají? Kde ho dostanete a kolik vás to bude stát?

Proč energetické štítky na domech?

Co nám říká energetický štítek tak zásadního, že bude nezbytnou součástí každého domu? V podstatě je to průkaz, který informuje o energetické náročnosti budovy. Stručně řečeno, zařadí váš dům do kategorie podle toho, kolik energie je pro jeho provoz potřeba. Energetické štítky se běžně používají u spotřebičů, a tyto budou vypadat téměř stejně. Stupnice bude mít 7 písmen A (nejúspornější) – G (nejméně úsporná). Energetický štítek má platnost 10 let. 

Energetické štítky na domech – kdy jsou nutné?

Časem dojde na to, že energetický štítek bude muset mít jakákoli budova. To dnes zatím ještě neplatí. Energetický průkaz musí zařídit každý, kdo staví (nebo koupí) nový dům o rozměrech větších než 50m2. Rovněž lidé, kteří podobné stavby rekonstruují, prodávají či pronajímají. Energetický štítek musí být součástí budov určených nejen k bydlení, ale také ke komerčnímu vyžití.

Energetické štítky zatím nepotřebují majitelé rekreačních budov a staveb, které mají rozlohu menší než 50m2. Žijete celý život v rodinném domě? Nebo vlastníte chalupu a nevíte, zda musíte štítek pořizovat? Pokud s domem nemáte aktuálně žádné záměry jako je prodej, rekonstrukce či pronájem, nemusíte nic řešit.

Energetické štítky na domech – kde pořídit

Energetický štítek si pořídíte u energetického experta, který byl certifikován ministerstvem obchodu a služeb. Na webových stránkách téhož ministerstva by měl být aktuální seznam těchto lidí. A kolik energetický štítek stojí? Nikdo vám neřekne konkrétní cenu, ta je závislá částečně na typu budovy. Ale ony ani žádné pevné ceny (například dle kategorií) určené nejsou. Rozhodují o nich právě experti, takže mohou být u každého jinak drahé.

Energetické štítky a novinky

V polovině dubna letošního roku byla zveřejněna informace, že energetické štítky nebudou zřejmě povinné pro lidi, kteří se nemovitost chystají prodat či pronajmout. Mělo by jim v tomto případě stačit vyúčtování za energie za poslední 3 roky. Tato novela by měla začít platit v posledním čtvrtletí roku 2013, tak se nechme překvapit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.