Take a fresh look at your lifestyle.

Druhy růží

Růže byla odedávna královnou zahrad, nejprve královských, potom i menších rodinných. Její kouzlo spočívá v tom, že ačkoli je dřevinou, má překrásné květy. Velkými květy, barvami, příjemnou vůní, bohatstvím květů na dřevitých výhoncích, červenými plody šípků a ostny zaujala člověka už v antice.
Růže se vyskytuje i v lidových pohádkách všech evropských národů. V antických dobách provázela obřady a sloužila pro výrobu růžového oleje. Ve středověku se pěstovala a používala i jako léčivá rostlina, byla květem panovníků, erbovní rostlinou i křesťanským symbolem. Kult růže je silný zejména v evropské kultuře, kde má její pěstování v zahradách více než tisíciletou tradici. Růže nabízejí tolik druhů a odrůd, že jako laici nikdy nemůžeme dospět k dokonalému přehledu. Ten přenecháme “růžovým” odborníkům. My se přidržíme základního dělení.

Nejzajímavější druhy růží

Velkokvětá růže Rosa – ‚Bonita‘

Velkokvěté růže

Vynikají velkými a plnými květy, jsou náchylnější na nemoci a škůdce. Není dobré sázet je na viditelná (exponovaná) místa a k vstupu do obydlí.

Mnohokvěté růže

Květy jsou menší, ale kvetení je bohatší, keře jsou mohutnější a více olistěné. Sázejí se do smíšených květinových záhonů, kde nejlépe vyniknou.

Sadové růže

Nádherně a bohatě kvetou, jsou nenáročné na péči, dlouhověké. Uplatní se v zahradách přírodního charakteru. Bývají mohutnější, mají keřovitý vzrůst. Kromě květů zdobí zahrady také na podzim svými plody – šípky. Sadové růže se uplatní jako atraktivní solitéři větších zahrad, vyplnit v nich mohou nejrůznější zákoutí. Jsou vhodné i pro výsadbu odolných a neprostupných, nestříhaných a volně rostoucích živých plotů.

Popínavá růže Rosa – ‚Schneewitchen‘

Popínavé (pnoucí) růže

Svými až 10 m dlouhými, ohebnými výhony vykouzlí pohádková loubí i kvetoucí stěny. Rychle porostou ploty, altány a nevzhledné zdi. Potřebují slunné místo, ideální je jihovýchodní nebo jihozápadní orientace. Po odkvětu se doporučuje prosvětlit keře popínavých růží a nechat jen nejmladší výhony. Vykvétají stejně jako růže sadové buď na začátku léta, nebo opakovaně.

Historické růže

V poslední době narůstá zájem o jejich pěstování. Mají plné květy a většinou i nádherně voní. Krásné jsou ve venkovských zahradách.

Anglické růže

Jejich sortiment je mimořádně široký. Jsou spojením historických a velkokvětých růží. Rovněž překrásné voní. Milují déšť.

Botanické růže

Vynikají svým půvabem, hodí se do přírodně koncipovaných zahrad. Jedná se o původní druhy růží s prázdným květem. Jsou rozložitější a vyšší. Čas od času je třeba je třeba je zmladit.

Plazivá růže

Půdokryvné (plazivé) růže

Jsou určené na problematická místa. Bohatě kvetou, odolávají chorobám a škůdcům a nevyžadují velkou péči.

Miniaturní růže

Charakterizuje je menší vzrůst – kolem 20 až 40 centimetrů. Hodí se na výsadbu do malých záhonů a na pěstování ve vegetačních nádobách na terasách a balkonech. Jsou vhodné i pro osázení okrajů záhonů nebo cestiček.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.