Take a fresh look at your lifestyle.

Druhy plevelů

Je tu léto a s ním ožily všechny zahrady a sady. Květiny a užitkové rostliny však nejsou jedinými obyvateli našich zahrad, zahrádek a záhonů. Nejeden zahrádkář musí pravidelně čelit nepřátelům v podobě plevelů v zahradě. Je to i váš případ? Potom si pamatujte, že úspěšnost v boji s pleveli zvýšíte i tím, že své nepřátele dobře poznáte.

Druhy plevelů

Drchnička rolní

Podobně jako kulturní rostliny, také plevele dělíme na jednoleté, dvouleté a trvalky.

Jednoleté plevele

Jednoleté plevele se množí většinou semeny.

 • Časné jarní plevele mají delší vegetační období a daří se jim zejména v zanedbaných zahradách. Nejčastějšími zástupci jsou například oves hluchý, ředkev ohnice a drchnička rolní.

Jak se jich zbavit? Pečujte o zahradu, na obdělávané půdě se vyskytují vzácněji.

 • Šrucha zelná

  Pozdní jarní plevele nedokáží přezimovat, klíčí až v prohřáté půdě, zato však mají obrovskou rozmnožovací schopnost. Patří sem například bažantka, laskavce, šrucha zelná či durman.

 • Efemérní plevele (plevele, které po odkvětu a vyzrání semen rychle zahynou) přezimovat dokáží, ale jejich vegetační období je krátké. Problémy způsobují obvykle do konce jara. Mezi takové patří pomněnka drobnokvětá či rozrazil brečťanolistý.
 • Ozimé druhy plevelů jsou zase schopné přezimovat a vzcházejí celoročně. Takový je například heřmánek, pastýřská kapsička, vlčí mák, vikev či hluchavky.

Dvouleté plevele

Jitrocel

Dvouleté druhy plevelů se nejčastěji rozmnožují generativně, tedy semeny. Mají odolnou kořenovou soustavu.

 • Dvouleté plevele nejčastěji vysemeňují na místě svého růstu. Patří sem například šťovík, sedmikrásky či jitrocel;
 • semena některých dokáží doletět i několik kilometrů – taková je například smetanka lékařská.

Jak se jich zbavit? Nejlepším řešením je hluboká orba (rytí), protože jsou to druhy, které vzchází především v povrchových vrstvách půdy.

Vytrvalé plevele

Pcháč oset

Vytrvalé plevele jsou opravdu vytrvalé. Dokáží se množit semeny i kořeny.

 • Některé z nich koření mělce – například pryskyřník plazivý, popenec brečtanolistý či mochna husí. Proti nim si pomůžete pravidelnou hlubokou orbou – rytím.
 • Horší je to s hluboko kořenícími druhy, které vytvářejí oddenky či různé dřevité výběžky. Jsou houževnaté a odolné, patří sem například přeslička rolní, pcháč oset, čirok či podběl.

Jak se zbavit plevele

Plevel lze odstraňovat buď chemicky (herbicidy), nebo bez použití chemických prostředků.

Pokud chcete vsadit na nechemické řešení, můžete si velmi jednoduše vyrobit postřik i doma, a to z běžně dostupných surovin.

 • Stačí nalít ocet (obyčejný nebo jablečný) do nádobky s rozprašovačem a postříkat jím postižené části zahrady.
 • Pokud bojujete s odolnější plevelem, můžete sílu octového postřiku zvýšit přidáním kuchyňské soli, případně i saponátu na mytí nádobí. Je třeba si však vybrat takový čas, kdy se v nejbližších 24 hodinách neočekávají dešťové srážky.
 • Dalším účinným bojovníkem proti plevelům je vařící voda nalitá přímo na plevel.

S plevelem se dá bojovat i mechanickým způsobem. Ať už vytrháváním plevele i s kořeny, nebo mulčováním, kdy nasypete kolem užitkových rostlin mulč (drť), aby se tak zabránilo přístupu slunce k půdě a tím i k plevelům.

Není plevel jako plevel

Na druhé straně – každý zahrádkář si pod slovem může plevel představit něco jiného. Obecně by se dal plevel definovat jako rostlina, která:

 • nepřináší člověku žádný užitek,
 • odčerpává vodu a živiny z půdy jiným užitkovým rostlinám.

Takovou definici si však může každý vysvětlit po svém.

Zatímco pro jednoho může být pampeliška v zahradě největší pohromou, jiného může potěšit jako léčivá rostlina vhodná pro přípravu čaje.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.