Dřezovec trojtrnný – pěstování
Pokud jste si dosud mysleli, že lusky má jen hrách a fazole, vyvedu vás z omylu. V městské výsadbě, v parku a nejen tam můžete potkat strom podobný akátu, který vás překvapí lusky dlouhými až 30 cm. Je to dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos), jenž má původ v Severní Americe. Jeho lusky lze použít například jako krmivo pro zvířata, ale také jako dekorace, neboť jsou velmi ozdobné. Pojďme se s tímto zajímavým stromem seznámit podrobněji.
Dřezovec trojtrnný – vizitka
Dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) je opadavý strom pocházející z centrální části Severní Ameriky. Do Evropy se dostal kolem roku 1770 a výborně se přizpůsobil našim podmínkám. Patří do čeledi bobovitých. Díky nenáročnosti a velké odolnosti vůči městskému znečištění se stává čím dál více populární okrasnou dřevinou. Jedná se o rychle rostoucí strom s řídkou korunou. Dorůstá do výšky až 30 metrů.
Dřezovec trojtrnný – popis rostliny
- Střídavé LISTY jsou jednoduše zpeřené s 20 až 30 protáhlými kopinatými lístky. Tak trochu připomínají akát. Na mladých výhoncích bývají listy dvakrát zpeřené s 8 až 14 znovu dělenými lístky. Na podzim se jeho listí zbarvuje do syté světle žluté.
- Dřezovec je zajímavý skupinkami velkých TRNŮ vyrůstajících z kmene a starších větví. Existují však i beztrnné kultivary. Například odrůdy ‚Sunburst‘ a ‚Elegantissima‘.
- Na jaře kvete dřezovec nenápadnými bílými, případně žlutozelenými KVĚTY. Květy vyrůstají v hroznech dlouhých 5 až 10 cm.
- Nápadnější jsou PLODY, které se vytvářejí po odkvětu. Jsou to ploché, zkroucené lusky, které mají fialovo hnědou barvu a jsou výrazně lesklé. Na stromě vydrží dlouho do zimy.
Plody dřezovce můžete klidně ochutnat
- Severoameričtí Indiáni používali pupeny této dřeviny při poruchách zažívání a čaj jako prostředek proti kašli a horečce.
- Američtí osadníci si v době nouze pražili její semena a používali jako kávu. Z kaše plodů zas připravovali nápoj podobný pivu.
- Plody se však dají konzumovat podobně jako luštěniny. Dužnina na vnitřní straně plodu má výrazne sladkou chuť.
- Jako léčivá rostlina se využívá i v čínské medicíně.
Dřezovec trojtrnný – pěstování
Nejlépe prosperuje na slunných místech s výživným vlhkým substrátem, ale snese i sušší stanoviště. Je vhodný spíše pro teplejší lokality, dospělé stromy jsou však plně mrazuvzdorné a lze je pěstovat na celém našem území.
Dřezovec lze rozmnožovat řízkováním, případně roubováním na vlastní podnož. Pro okrasné účely je však dostačující rozmnožování výsevem semen.
Množení semeny
Semena jsou chráněna tvrdou slupkou, takže velmi těžko klíčí.
- Před výsevem je proto vhodné narušit slupku mechanicky, případně se doporučuje namočit semena do horké vody (cca 90 °C) a nechat je v ní, dokud voda nevychladne.
- Následně se semena mohou vysévat do vlhkého substrátu.
- Semeno začíná klíčit po několika týdnech.
Po výsadbě na vnějším stanovišti již dřezovec nevyžaduje prakticky žádnou péči. Poměrně dobře snáší řez a velmi rychle regeneruje.
Odrůdy do zahrad
Většina druhů dřezovce trojtrnného má velké trny, často vyrůstajících ve skupinkách. Kmen jimi může být dohusta pokryt. Šlechtitelé však už vyšlechtili odrůdy bez trnů, které jsou vhodné do soukromých zahrad.
Takovou je například odrůda ‚Sunburst‘.
- Je oblíbená pro výrazné zpeřené listy, které jsou až 20 cm dlouhé.
- Po vyrašení jsou žluté a časem se změní na světle zelené.
- Na podzim se opět zbarvují do světle žlutých odstínů.
- Většinou v květnu až červnu kvete nenápadnými žlutozelenými květy, z nichž se v teplejších oblastech mohou vyvinout i plody, mírně zkroucené lusky.
- Koruna je elegantní, řidší.
- Strom dorůstá výšky asi 8 metrů, ale trvá mu to několik let. Jako 20letý má jen asi 5 metrů.
- Po zakořenění dobře snáší období sucha a je zcela mrazuvzdorný.
Ani odrůda ‚Elegantissima‘ nemá trny. Má menší listy, ale jsou hustší než u předchozí odrůdy. Strom dorůstá výšky okolo tří metrů.
Dobrý den, semena dřezovce jsem po vychladnutí nechala ve vodě několik dní a vyplatilo se, ve vodě začala klíčit a nyní již mám 7 krásných , sedmicentimetrových rostlinek. Proto doporučuji je ve vodě nechat déle,