Domácí výroba syrečků
Syrečky neboli tvarůžky patří neodmyslitelně k Lošticím nedaleko Olomouce, kde s jejich výrobou začal kdysi pan Alois Wessels. My si dnes ukážeme postup, díky kterému si budete moci připravit syrečky doma. Sami posoudíte, jestli vám budou chutnat stejně dobře, jako ty loštické. Jak na to?
Obsah článku
Jak na domácí syrečky
Budete potřebovat
Tvaroh na strouhání (alternativa – řádně okapaný tvrdý domácí tvaroh); 1 ks originálního tvarůžku (použijete ho jako startér); 1 ks nepasterizovaného piva (alternativa – můžete použít syrovátku, která vám zbyde při výrobě domácího tvarohu); vhodnou nádobu na přípravu domácích syrečků; chladnou místnost (nikoliv ledničku).
Postup
- Tvaroh důkladně rozdrobte do připravené nádoby.
- Přidejte na malé kousky nakrájený nebo nastrouhaný kupovaný tvarůžek.
- Tvaroh s tvarůžkem dobře promíchejte a nádobu pečlivě zakryjte potravinářskou fólii.
- Hmotu nechte zrát při pokojové teplotě přibližně 3 dny.
- Jakmile si všimnete, že začínají místo ostrých hran u tvarohu vznikat kulaté tvary, sundejte fólii a hmotu řádně propracujte.
- Nakonec z ní vytvarujte váleček.
- Vezměte ostrý nůž nebo pevnou nit a syrečkový váleček rozkrájejte na kolečka.
- (Pokud vám nezáleží na výsledném tvaru syrečků, můžete použít různé formy a formičky, do kterých hmotu nacpete a následně vyklopíte. Syrečky jsou však syrečky, ideální by proto bude, pokud se vám podaří zachovat tvar a velikost klasických kupovaných tvarůžků.)
- Syrečkové polotovary tedy máte připravené.
-
- Teď je třeba je naskládat na dřevěné prkénko, ještě lépe na mřížku, aby kolem nich mohl proudit vzduch ze všech stran.
- I tak je však třeba tvarůžky otáčet. Při sušení na prkénku je třeba otáčet dvakrát denně, při sušení na mřížce jedenkrát denně.
Důležité!!! Sušení syrečkových polotovarů se musí odehrávat v chladné místnosti.
- Po uplynutí dvou dnů začněte s namáčením syrečků.
-
- Jedna varianta je namáčení do nepasterizovaného piva, druhá varianta spočívá v namáčení do syrovátky.
- Každý syreček je třeba namáčet přibližně půl minuty.
- Namočené syrečky nechte opět sušit – úplně stejně jako předtím. To znamená dva dny sušit při obracení dvakrát nebo jedenkrát denně – podle toho, zda budete sušit na dřevěném prkénku nebo mřížce.
- Namáčení do piva nebo syrovátky je třeba po usušení syrečků zopakovat. Minimálně jednou, lépe dvakrát, třikrát. A samozřejmě vždy za každým máčením musí následovat sušení.
- Jakmile začnou být syrečky po usušení na povrchu mazlavé, proces sušení a namáčení je hotov. Syrečky můžete zabalit a uložit na několik dní do ledničky, pokud tedy máte pevnou vůli. V opačném případě můžete vaše domácí syrečky začít rovnou konzumovat.
Dobrou chuť!
Tady, za „velkou louzi,“ nemam moznost sehnat syrecky coby starter k domaci vyrobe. Je jina moznost jak syrecky vurobit?
Dekuji.