Take a fresh look at your lifestyle.

Devaterník – pěstování

Helios – slunce + anthos – květina = Helianthemum – devaterník, jehož květy se otevírají při východu slunce. Staročeské jméno pro devaterník bylo svalník, což kdysi odkazovalo na jeho moc hojit rány (devatero vředů a ran). Devaterník – rod rostlin patřící do čeledi cistovitých (Cistaceae). Čítá cca 175 druhů, které jsou rozšířené zejména ve Středomoří. Některé druhy devaterníku lze využít jako okrasné rostliny. Hodí se pro solitérní i skupinovou výsadbu. Jak je pěstovat?

Devaterník – Helianthemum 

Devaterník velkokvětý (H. grandiflorum)

Devaterníky jsou půdokryvné či nízké, poléhavé, většinou stálezelené zakrslé keříky s malými šedými nebo zelenými vytrvalými vstřícnými eliptickými listy. 

Devaterníky kvetou v květnu až v září. Květy mají jednoduché i plné, barvy bílé, žluté, oranžové, růžové či červené. Jsou pětičetné, s nadýchaným chomáčkem tyčinek ve svém středu. Zářivé květy na koncových vrcholících se denně nově otevírají, vydrží ale jen krátkou dobu – zpravidla pouze jeden den. Na druhé straně je jich ale obrovské množství.

Devaterník – pěstování

Rostliny je třeba sázet na slunná, chráněná místa a do sušších, propustných půd. Vlhko, zejména v zimě, jim škodí. 

  • Jde o ideální rostliny pro květinové suché zídky, obruby cest a skalky (dobře simulují slunné a teplé svahy svého původního domova). Ale i v běžné zahradní půdě se jim bude dobře dařit, pokud zem nebude trvale podmáčená. 
  • Dokonce se uplatní i jako podsadba stromkových růží – bíle kvetoucí pod červené růže, červeně kvetoucí pod bílé a žluté růže. 
  • Na větších plochách může devaterník snadno prorůstat a být přerůstán vyšším plevelem.

I když patří mezi mrazuvzdorné rostliny (do cca -29 °C), pro dobré přezimování je vhodné je po odkvětu sestříhat a před zimou přikrýt chvojím (ochrana před holomrazy).

Devaterník se množí se semeny a řízkováním. Pěstovat ho můžete například společně s rody Veronica, Gypsophila repens, Thymus a nízkými Phlox.

Helianthemum hybridum

Devaterníky pěstované v zahradách jako velkokvěté kultivary jsou vesměs kříženci různých druhů, a proto bývají označovány souborně pod obchodním názvem jako Helianthemum hybridum. Oblibě se těší například hybridy: 

Helianthemum ‚Lawrenson’s Pink‘
  • ‘Sterntaler’ – zlatožluté květy, do 15 cm vysoký.
  • ‘Frau M. Bachthaler’ – karmínově červené květy, šedolistý, 20 cm vysoký; 
  • ‘Mandarin’ – novější kultivar s červenooranžovými květy, až 20 cm vysoký; 
  • ‘Cerise Queen’ – třešňově červená, poloplné květy, 20 cm vysoký; 

Nejčastěji jde o složité křížení 

  • devaterníku penízkovitého (H. nummularium) – šedé plstnaté lístky, velké žluté květy, 30 cm vysoký;
  • devaterníku apeninského (H. appeninum);
  • devaterníku velkokvětého (H. grandiflorum) – nízký, žlutě kvetoucí.

Původní sláva devaterníků v léčitelství dávno pohasla. Dnes se používá pouze jako homeopatikum. Občas ho najdete v čajových směsích proti stresu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.