Take a fresh look at your lifestyle.

Co na mravence

Mravenci v domácnosti jsou hotový postrach – prostě „vetřelci„. Reakce na objev, že se usídlili právě u nás, bývá různá. Když člověka přejde vlna emocí, začne hledat způsob, jak nežádoucí návštěvu elegantně vypoklonkovat ven, bez újmy na vlastním zdraví.

Tomuto drobnému hmyzu se v interiéru evidentně líbí, což je však v rozporu s čistou a hygienickou nezávadností každé domácnosti. Jejich přítomnost znamená problémy. Naštěstí ne nastálo. A teď pozor! Jeden jediný mravenec může značit, že v jeho blízkosti se bude nacházet další horda rodinných příslušníků, přátel a známých. Na celkový počet tohoto společenství raději ani nemyslete.

Tvorové bez zábran

Mravenci nemají žádné zábrany překonat velkou vzdálenost nejen horizontálně, ale ani vertikálně. Pokud bydlíte v posledním patře osmipodlažního paneláku, rozhodně to neberte jako vítězství. Mraveniště v blízkosti rodinného domu také nevěstí nic dobrého. Je jen otázkou času, kdy si to jeho nevyzpytatelní tvorové namíří přes otevřené dveře, okno, stoupačku nebo neidentifikovatelnou spáru rovnou do kuchyně, obýváku či ložnice.

Tak jak na ně?

V prvé řadě byste si měli zjistit, jaký druh mravenců se rozhodl u vás zabydlet a dělit se s vámi o vaši potravu. V zásadě jde tedy o dvě věci:

  • co jsou zač,
  • kudy k vám lezou.

Protože pokud se k vám nastěhoval faraon, žádné lidumilné, ekologické a přírodní metody na něj platit nebudou. Platí na něj jediné – dezinsekce.

Respekt před chemií

Na dezinsekci je třeba si najmout specializovanou firmu, kterých je na trhu spousta. Cena takového dezinsekce závisí na velikosti bytu (domu, činžáku…) a rozsahu „útoku“. Je také běžné, že se tento proces musí minimálně dvakrát opakovat, a to s odstupem několika týdnů, aby došlo i k vyhubení těch mravenců, kteří byli při prvním postřiku ještě ve stádiu vajíčka.

Velmi účinným a méně nákladným způsobem hubení mravenců jsou takzvané stanice. Jedná se o malé plastové domečky, ve kterých je ukryta látka, která mravence usmrcuje. Tyto domečky se kladou na místa, kde je výskyt hmyzu nejhustší. Mravencům nástraha chutná, proto si do domečků nalezou a jedovatou látku pak odnesou do hnízda na končetinách. Tím zahubí i ostatní mravence. Tyto domečky dodává na trh řada firem a cenová relace tohoto řešení se pohybuje v pár desítkách korun.

Přírodní arzenál

Pozor – opakuji: na faraony přírodní zbraně nezabírají!

Zbavte se napadených potravin. Zkontrolujte opravdu všechno. Stojí to za to. Kolem rizikových cest můžete použít speciální křídu, abyste omezili teritorium jejich výskytu. Mravence vylekáte na jejich toulkách po osvědčených chodníčcích i solí či sodou. Citronová šťáva a aromatické bylinky jako majoránka, bazalka či hřebíček jsou také účinné přírodní arzenály. Na závěr boje se doporučuje postižená místa vydezinfikovat chlorem.

A ještě pár “zaručených” rad

  1. Na mravenci prý zabírá slunečnicový olej. Pokud potřete okraje balíčků a nádob s potravinami trochou slunečnicového oleje, mravenci se do nich zaručeně nepustí.
  2. Pokud se proti malým škůdcům chcete pojistit dvojnásobně, zkuste i další trik: namíchejte kaši z droždí a vody, přidejte trochu medu a položte do mělké nádoby na místo, kde se mravenci nejvíce zdržují.
  3. Vyzkoušejte mletou skořici. Alespoň jedno balení máte jistě mezi zásobami v kuchyni. Posypte mravencům cestičku a už se u vás neukážou.
  4. Pomohou vám éterické oleje s vůní máty peprné. To jsou vůně, které mravenci odpuzují. Nakapejte několik kapek na vatové tampony a položte je na ta místa, kde jste viděli mravenci. Každé dva dny tento postup opakujte, aby vůně oleje neslábla.
  5. Pokud se k vám mravenci zatím nenastěhovali, zabráníte tomu údajně tak, že preventivně na místech jejich možného vstupu do bytu či do domu umístíte hřebíček.

A co vy? Nemáte také nějakou osvědčenou radu? Pokud ano, sem s ní :-)!

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.