Take a fresh look at your lifestyle.

Co když pračka neždíme

Nutně potřebujete vyprat prádlo na blížící se dovolenou, ale pračka vám servíruje jen skrz naskrz mokré oblečení, ze kterého tečou proudy vody? Nepropadejte hned panice, důvodů, proč pračka neždímá, může být celá řada a některé z nich vyřešíte i sami za pár minut, bez nutnosti investic.

Prádla je hodně nebo je špatně rozložené

Pokud jste pračku nacpali k prasknutí, nebo v ní máte nějaký velký kus textilu, který se v pračce rovnoměrně nerozložil, pak může být problém právě v tomto bodu. Při nerovnoměrném zatížení bubnu nebo jeho přetížení pračka sama ždímání ukončí. V takovém případě stačí prádlo z pračky vyndat a znovu rovnoměrně rozložit, nebo například rozdělit na dvě várky.

Příliš vlhké prostředí

Byť vás to možná překvapí, pračky nejsou určeny na provoz ve vlhkých místnostech, což je v miniaturních panelákových koupelnách zcela nemožné. Přitom právě vlhkost může být jedním z důvodů, proč pračka přeruší ždímání. Je-li pračka v chodu, nesprchujte se a nechejte dveře do koupelny otevřené.

Nečistoty

Dalším možným důvodem, proč vaše pračka neždíme, mohou být nečistoty. A to i v případech, kdy z kapes vybíráte papírové kapesníčky a mince s důkladností detektiva. I z oblečení se totiž oddělují drobné kousky tkanin, které mohou ucpat filtr nebo odtokovou hadici. Důkladně tedy vyčistěte všechny filtry, dávkovače a zkontrolujte odtok, zda problém nevznikl právě zde.

Mechanická závada

V horším případě ale může mít pračka i vážnější problémy, například závadu na čerpadle, motoru, elektronice a dalších. Ty už vyžadují odbornou diagnostiku i zásah specialisty.

pračka neždíme

Ždímá, ale…

Kromě situací, kdy pračka neždímá vůbec, mohou nastat i okamžiky, kdy sice ždímá, ale rozhodně není vše v pořádku. Typické jsou případy, kdy pračka při ždímání doslova skáče, a to třeba i hned po koupi. Problém je v neprostudování návodu, který říká, že prvním krokem po koupi pračky by mělo být odbrzdění bubnu pračky. Vzadu na pračce jsou totiž při převozu namontované jakési vzpěry, kterou pračku chrání při převozu a před spuštěním do provozu musí být odstraněny. Jinak mohou pračku dokonce vážně poškodit. Jinou možností, proč pračka při ždímání skáče, je kluzkost nožiček pračky na hladké podlaze. Tu můžete vyřešit pořízením gumových návleků na nožky pračky, nebo třeba protiskluzovou podložkou.

Vyšší investici budete nejspíše muset obětovat v případě, kdy pračka při ždímání teče nebo kape. Problém zde může být v těsnění, ve spojích, ložiscích, ale i na řadě dalších míst, která odhalí nejlépe specialista. Totéž platí v případech, kdy pračka při ždímání hučí, klepe nebo skřípe. Zde může jít opět o ložiska či například zaklíněnou kostici od podprsenky nebo jiný předmět zaklíněný v útrobách pračky.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.