Take a fresh look at your lifestyle.

Co je užitná plocha? Nepleťte si ji s dalšími pojmy

Když se poohlížíte po pronájmu nového bytu či koupi domu, anebo se chystáte vystavět svůj dům vlastní, pravděpodobně se setkáte s pojmem užitná plocha. Jedná se o specifický pojem, který rozhodně nezaměňujte s dalšími pojmy, jako je užitková, podlahová nebo obytná plocha.

Definice užitné plochy

Užitná plocha zahrnuje veškeré plochy uvnitř domu či bytu. Pokud jde o byt nacházející se v bytovém domě, užitná plocha zahrnuje také jeho příslušenství.

Co tedy do užitné plochy spadá? Plocha kuchyně včetně plochy pod kuchyňskou linkou, plocha obývacího pokoje a ložnic včetně plochy pod vestavěnými skříněmi a nakonec plocha koupelny, toalety a chodby.

Do užitné plochy se v případě bytu zahrnují také prostory, které společně užíváte s ostatními vlastníky či nájemníky bytového domu. Jde o sklepy, půdy, podkroví, balkony nebo lodžie.

Co užitná plocha nezahrnuje

Užitná plocha domu či bytu se měří uvnitř vnějších stěn. V případě bytové jednotky tak nezahrnuje například:

  • výtahy, eskalátory nebo schodišťové šachty
  • stěny, sloupy, komíny, podpěry
  • plochy, na kterých se nacházejí elektrické generátory, klimatizace nebo topení

Užitná vs. užitková plocha

Měli byste vědět, že v případě prodeje nebo pronájmu bytů často dochází v nabídkových inzerátech k velké mýlce. Prodejci či pronajímatelé zde uvádí užitnou plochu, ovšem mají namysli plochu užitkovou.

Co to tedy užitková plocha je? Jde o součet ploch pouze všech místností v bytě (příp. domě). Do této plochy se ale nezapočítávají plochy společného domovního vybavení, jako jsou třeba sklepy nebo půdy.

Nebojte se zeptat

Pojem užitková plocha je zastaralý a příliš se nepoužívá. I tak se při odpovědi na nabídku pronájmu či prodeje bytu majitele nezapomeňte zeptat, zda do uváděné plochy nemovitosti zahrnuje (či nezahrnuje) sklep či balkon.

Při samotné prohlídce bytu si klidně vezměte na pomoc metr a jednotlivé místnosti přeměřte, abyste věděli, že je cena bytu nastavena správně. Takřka všichni prodávající v současnosti v inzerátech uvádějí také cenu za 1 m2, proto pro vás nebude výsledný výpočet příliš složitý.

S kterými pojmy se můžete ještě setkat?

V nabídkách realit se setkáte i s dalšími pojmy, jako je podlahová plocha nebo obytná plocha. Co znamenají?

Podlahová plocha

Do podlahové plochy za zahrnují všechny prostory, které jsou ve výhradním užívání majitele bytu. Tedy včetně sklepa nebo balkonu. S tímto pojmem se rovněž kryje pojem celková výměra bytu.

Obytná plocha

V nabídce nemovitostí se často setkáte také s pojmem obytná plocha. Jde o součet ploch všech obytných místností. A co si pod obytnou místností představit? Jde o pokoj určený k celoročnímu bydlení o minimální ploše 8 m2. Do obytných místností se zpravidla nezahrnuje koupelna, toaleta, kuchyň a chodba.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.