Take a fresh look at your lifestyle.

Čmelín – návod na výrobu

Ačkoliv vám čmeláci jako včely nevyprodukují med, vyplatí se je mít na své zahrádce. Zajistí jedinečnou podívanou vašim dětem a také se postarají o opylení stromů, keřů a dalších rostlin v zahradě. Protože včel v posledních letech výrazně ubývá, vyplatí se čmeláky podporovat, protože vám mohou být k užitku.

Přečtěte si o výhodách čmelínu (speciálního úlu pro čmeláky) a o důvodech, proč čmeláky pěstovat. Zároveň pro vás máme také několik tipů na vlastní stavbu čmelínu. Samozřejmě si ho můžete koupit i na internetu, pokud jste však manuálně zruční, není nic jednoduššího, než si ho vyrobit.

Jak vyrobit vlastní čmelín

čmelín - návod na výrobuPřipravili jsme tak pro vás stručný návod na výrobu čmelínu. Budete k tomu potřebovat dřevěné desky či prkna o tloušťce alespoň 20 mm, ze kterých vyrobíte čmelín o rozměrech 20x30x30 cm. Tyto rozměry jsou spíše minimální a můžete si samozřejmě vyrobit čmelín i větší, záleží na vašich individuálních představách.

Izolace ochrání čmeláky před mrazem

Na vnější strany doporučujeme dát polystyren, který izoluje chlad a zabraňuje umrznutí čmeláků během jarních mrazíků. Nezapomeňte na otvor pro vchod, případně můžete udělat i tunýlek, který bude vedený od vchodu při jedné stěně a pravoúhle při boční stěně a bude končit přibližně 4 cm před zadní stěnou (k němu použijte husí krk). Měl by mít průměr alespoň 2 cm a je určený pro královnu. Tento tunýlek není podmínkou, ale zvyšuje šanci, že se ve vašem úlu čmeláci zabydlí.

Dále je potřeba do čmelínu vyrobit česno, což je přistávají a vzletová plocha, která by se měla nacházet pod vletovým otvorem. Ideální jsou rozměry zhruba 5×3 cm. Někdo u čmelínu vyrábí také takzvanou ochrannou klapku, která chrání před parazity a díky ní se celý čmelín na noc uzavře. Je však možné ji udělat i dodatečně. Jako výplň je vhodné použít surovou bavlnu, krejčovskou vatu nebo i suchý mech.

Kam umístit čmelín

Základem úspěchu při pěstování čmeláků je nejen vlastní výroba pohodlného čmelínu, ale také vhodná lokalita, do níž ho umístíte. Vyberte si místo, které je dobře chráněné před jarními mrazíky i letními vedry. Čmeláci nesnáší teploty vyšší než 45 °C. Jejich mláďata hynou i při nižších teplotách. Pokud čmelín chcete dát na zem, doporučujeme podpory, které zabrání vniku mravenců (proti nim je však možné čmelín ošetřit speciálním netoxickým repelentem). Vhodné je též umístění někam dovnitř kůlny či do jiné hospodářské budovy. Možné je také umístění čmelínu do vzduchu ke stěně nějakého objektu.

Proč se zajímat o čmeláky

Čmeláci jsou mírumilovný hmyz, kterého se určitě nemusíte obávat. Jsou mnohem zdatnějšími opylovači než včely či vosy, dokonce opylují rostliny i za chladnějšího počasí. V Čechách jich žije několik druhů a přibližně polovina z nich je schopná osídlit vámi vyrobený úl. Ten však musí vycházet z jejich přirozených potřeb.

I pokud se vám tedy čmelín nepovede, neházejte ještě flintu do žita, protože ho můžete upravit a za rok se opět pokusit nalákat nějaké čmeláky na svou zahradu. Čmeláky se můžete snažit do čmelínu přemístit i manuálně.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.