Čmelíci u slepic
Chováte už nějaký čas slepice, ale v poslední době se vám nějak nezdají? Málo snáší, jsou pohublé, neklidné a vůbec prostě vypadají nezdravě? Pak dobře prohlédněte kurník, možná je totiž napadli čmelíci. Jak se těmto drůbežím parazitům bránit? Lze učinit nějaká preventivní opatření, váš chov čmelíci neohrozili?
Co jsou vůbec čmelíci?
Čmelík kuří je roztoč, kterého můžeme vidět i pouhým okem. Velký je asi jeden milimetr, tělíčko má ploché a našedlé, po nasátí se však velikost téměř zdvojnásobí a barva jeho těla se změní doruda. Tento cizopasník je aktivní hlavně v nočních hodinách, kdy zaútočí na spící drůbež a saje jí krev. Přes den obvykle bývá zalezlý ve štěrbinách kurníku, kde se rozmnožuje. Jeho vývin je velice rychlý, od nakladení vajíček k dospělému roztoči to trvá asi týden.
Jak je poznáte?
Pokud máte v hejnu bílé slepice, můžete na nich večer velmi dobře vidět červené pohybující se tečky. Jinak na ně pomyslete vždy, když slepice:
– začnou náhle málo snášet
– vypadají neklidně, rozrušeně
– jim začnou bělat hřebínky
– jsou pohublé
Co čmelíci u slepic způsobují?
Čmelík kuří toho spořádá opravdu hodně, tudíž může váš chov úplně zdecimovat. Úhyny slepic a hlavně mladých kuřat tak nejsou výjimkou. Krom toho přenáší tento malý cizopasník některé choroby, jako například salmonelózu.
Preventivní opatření
Čmelíci dokážou žít bez potravy i rok dva. Proto, pokud chcete využít pro svůj chov starší kurník, který je nějakou dobu prázdný, důkladně jej nejprve vydesinfikujte. Vnitřek kurníku je vhodné vybílit vápnem. Často čistěte především hřady, neboť na jejich spodní straně čmelíky najdete nejčastěji.
Do kurníku lze také vložit listy z ořešáku, tabák nebo bylinky jako je fenykl, anýz, mateřídouška nebo kmín. Aromatická vůně roztoče odpudí. Osvědčeným tipem je zřízení popeliště – slepice, které se popelí, totiž na parazity netrpí.
Čmelíci u slepic a jak se jich zbavit
Pokud už se u vašich slepic čmelíci objeví, je nutné co nejdříve přejít k jejich likvidaci. Kurník nejprve důkladně mechanicky vyčistěte. Veškeré spáry a škvíry vystříkejte Biolitem nebo jiným prostředkem na hubení lezoucího hmyzu, existuje například Čmelíkostop. Tuto činnost po několika dnech zopakujte, protože napoprvé se obvykle veškeré larvy zničit nepodaří. Večer musíte také postříkat tělo nosnic, zejména oblast pod křídly a břicho.