Take a fresh look at your lifestyle.

Čištění spár v koupelně: Jak jim navrátit bílou barvu?

Koupelna je jednou z místností, která je v neustálé permanenci. Ačkoli se snažíme, aby zářila čistotou, navzdory pravidelnému čištění jsou spáry mezi dlaždičkami stále zašedlé. Čištění spár v koupelně se vám zkrátka může zdát jako boj s větrnými mlýny. Existuje však několik způsobů, jak je dokonale vyčistíte a navrátíte jim původní bílou barvu.

Jak navrátit koupelně původní vzhled

Vlhkost, mastnota a prach, to vše v koupelně usedá na dlaždičky a vniká do spár. Dlaždičky jsou znečištěné a spáry ztrácejí svou původní bělost. Chcete-li své koupelně navrátit její původní vzhled, musíte se pustit do důkladného čištění, které zahrnuje několik po sobě jdoucích kroků.

Pryč s prachem a mastnotou

Než přejdete k samotnému čištění spár, nejprve z dlažby odstraňte veškerý nános prachu a mastnoty. Podlahu koupelny vytřete mopem a jarovou vodou, stěny koupelny pak setřete švédskou utěrkou a jarovou vodou. Do jarové vody můžete přilít také staré dobré savo.

Tip: Při čištění dlažby vám skvěle pomůže parní čistič, který mějte zapnutý na nejvyšší teplotu.

Čištění spár po etapách

Po důkladném umytí dlažby a obkladů nastává ten správný čas pro čištění zašlých spár. Toto čištění je velmi náročné na čas, proto si koupelnu vždy rozdělte na několik sektorů a spáry čistěte po částech.

Původní barvu můžete spárám vrátit hned několika způsoby: A to přípravky určenými k čištění či bělení spár, které běžně seženete v obchodech. Abyste spárám vrátili původní vzhled, vystačíte si i bez chemie.

Jde to i bez chemie

V případě, že chcete čistit spáry v koupelně ekologicky, zkuste umíchat čisticí pastu ze surovin, které najdete přímo u sebe doma. Budete potřebovat:

  • 100 ml lihového octa
  • 250 g jedlé sody
  • 150 ml čerstvé citronové šťávy
  • 50 ml vlažné vody

Z těchto ingrediencí umíchejte čisticí směs, která bude mít pastovitou až kašovitou konzistenci. Tuto směs naneste pomocí dřevěné špachtle do spár a nechte chvíli působit. Následně spáry důkladně vydrhněte pomocí kartáče nebo starého zubního kartáčku. Nakonec spáry omyjte hadříkem s horkou vodou.

Zbavte se plísní

Jelikož je v koupelně vlhko, daří se zde také plísním. A právě plísně mají rovněž nepříznivý vliv na stav a vzhled spár mezi dlaždičkami. Ve spárách se tak objevují nevzhledné černé skvrny, kterých se zbavíte jen za použití speciálního chemického přípravku.

Vyzkoušejte například Savo proti plísním, které ničí jak plísně, tak řasy, a také má výrazný bělící účinek.

Poslední možnost: Přespárování

Když se vám navzdory předchozím radám nakonec nevydaří vyčistit spáry v koupelně, máte ještě další možnost. Můžete použít obnovovač spár, anebo dlažbu kompletně přespárovat.

Tip: Pokud si budete vybírat novou spárovací hmotu, vyberte si raději jinou barvu než bílou. Vyzkoušejte univerzální šedou, hnědou nebo odstíny béžové. Právě na těchto barvách není zašlost spár na první pohled vůbec vidět.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.