Take a fresh look at your lifestyle.

Čištění skvrn: jak na skvrny?

Pečete nebo smažíte něco dobrého k večeři, tuk najednou vystříkne a rázem máte oblečení pokryté mastnými skvrnami? Nebo se vašemu dítku spustila krev z nosu a ušpinila nejen oděv, ale také koberec či sedačku? Pořádáte mejdan a někdo z přátel převrhl sklenici s červeným vínem? V dnešním článku se podíváme na skvrny, způsobené nejen těmito způsoby. Čištění skvrn je někdy snadné, jindy trochu věda. Jak tedy na skvrny?

Jak na mastné skvrny?

Mastné skvrny jsou velice častou příčinou znehodnocení oděvu. Zná to každý, olej vyprskne a stříkne na tričko, ale vy nejdříve dovaříte oběd a pak to jdete řešit. Špatný postup. Pokud chcete mastné skvrny z oděvů odstranit, je potřeba jednat co nejrychleji. A není to nic proti ničemu, protože účinné prostředky, které vás těchto fleků zbaví, najdete právě v kuchyni.

Pomůže škrob

Máte-li po ruce bramborový škrob, nasypte jej na skvrnu a nechte asi 15 minut působit. Pak seškrábněte a oblečení vyperte v pračce.

Kypřící prášek nebo soda

Jednoho z těchto dvou pomocníků smíchejte s vodou a naneste na ušpiněné místo. Po 10 minutách vyperte v čisté vodě.

Čištění skvrn od krve

I u skvrn od krve platí pravidlo čím dříve, tím lépe. Zaschlé skvrny se odstraňují mnohem hůře, než ty čerstvé. Jak na to? Oblečení ihned po znečištění namočte na několik do studené vody. Nikoli do teplé, ta totiž způsobí to, že se krev dostane do vláken oděvu hlouběji. Pak ho vyperte v pračce, na 40 stupňů maximálně, použijte kvalitní prací prostředek, případně speciální prostředek na skvrny.

Pokud si děti například na procházce rozbily koleno, pak se doma budete potýkat s odstraněním skvrn již zaschlých. Zde může být dobrým pomocníkem obyčejná sůl. Oděv namočte do vlažné vody, nechte hodinu působit a poté skvrnu zasypte solí. Sůl z oblečení minimálně 60 minut neodstraňujte. Poté přeperte ve studené vodě, pokud je krev stále viditelná, postup opakujte.

Červené víno a koberec

Rozlité červené víno na koberci je noční můrou každé ženy, která se snaží udržovat své bydlení čisté a útulné. Jak na čištění skvrn od vína, když už se objeví? Červené víno odstraníte hned několika způsoby:

– na skvrnu nalijte víno bílé, nechte působit a vymyjte vlažnou vodou

– nasypte na skvrnu sůl, nechte působit alespoň dvě hodiny, následně vysajte a dočistěte vlažnou vodou

– pokud máte po ruce citron, použijte citronovou šťávu, po chvíli působení opět dočistěte vlažnou vodou

Jak vyčistit skvrny od vosku?

Mnoho z nás si rádo večer zapálí svíčku. Malý plamínek vytváří romantickou atmosféru a my si můžeme po náročném dni užít chvíle pohody. Ovšem stačí trocha neopatrnosti a horký vosk se dostane tam, kam nemá – na nábytek, oblečení nebo dokonce stěny. Jak na tyto skvrny?

Zrovna u skvrn od vosku není kam spěchat, naopak, nejlépe je nechat ho zaschnout. Z nábytku pak lze vosk relativně snadno seškrábnout. Zbylou skvrnu dočistěte hadříkem namočeným v octu a vodě.

Pokud vosk ukápl na oděv, potřete postižené místo ledem (případně vložte oblečení do mrazáku) a poté vosk vydrolte. Na zbylou skvrnu přiložte papírovou utěrku, vezměte teplou žehličku a místo několikrát přežehlete. Následně oděv dočistěte benzinovým čističem a dejte vyprat.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.