Take a fresh look at your lifestyle.

Čím vyčistit čalouněnou sedačku

Čalouněná sedačka tvoří nedílnou součást každého obývacího pokoje. Jelikož jde o kus nábytku, který je dennodenně používán, odpovídá tomu i jeho stav. Řešíte také, jak vyčistit zašlou špínu z čalouněné sedačky? Vyzkoušejte následující triky, díky kterým bude tento nejpoužívanější kus nábytku zářit opět novotou.

Směs peroxidu, citronu a sody na zaschlou špínu

Zašlou čalouněnou sedačku můžete v první řadě vyčistit směsí z peroxidu vodíku, čerstvé citronové šťávy a jedlé sody. V každém případě ale toto domácí čistidlo nenanášejte na čalounění s nestálými barvami, neboť by mohlo dojít k jeho zesvětlení.

Chcete-li se i tak do čištění touto směsí pustit, nejprve se ji vyzkoušejte na kousku čalounění, které je schované třeba směrem ke stěně. Jak tedy v případě této čisticí směsi postupovat?

  1. Do misky nasypte jedlou sodou, zakapte ji několika kapkami citronové šťávy a několika kapkami peroxidu vodíku.
  2. Tuto směs si umíchejte od oka. Důležité je, aby měla konzistenci řídké kaše.
  3. Čisticí směs naneste na vzorek čalounění a počkejte, jak bude působit.
  4. Pokud nedojde k vybělení, můžete ji rovnoměrně nanést na celý povrch čalouněné sedačky.
  5. Až špína vypění, sedačku rovnoměrně vytřete hadříkem namáčeným v teplé vodě.
  6. Po vyčištění nechte čalouněnou sedačku vyschnout a pak ji vyluxujte vysavačem.

Tekutý Vanish na koberce pomůže i na čalounění

Na špinavou čalouněnou sedačku můžete použít také Vanish na koberce. Naneste jej na navlhčenou houbičku nebo kartáč a čalouněnou sedačku jím postupně přečistěte. Sedačku následně nechte uschnout (případně vyfoukejte fénem) a nakonec vysajte.

Čističe čalounění ve spreji: Pomůže účinná pěna

Na zašlé a špinavé čalounění sedačky vyzkoušejte i speciální čističe čalounění ve spreji. Například v DM zakoupíte Denkmit čistič koberců a čalounění, který stačí rovnoměrně nastříkat na sedačku.

Za použití kartáče pěnou tohoto čističe pořádně vydrhněte sedačku. Poté čistič nechte působit několik hodin (nebo klidně přes celou noc) a na závěr sedačku vyluxujte.

Pomůže i jar, prášek na praní a aviváž

Některé ženy používají k čištění špinavého čalounění přímo kombinaci jaru, prášku na praní a aviváže. Do kýble s horkou vodou jednoduše dají několik kapek jaru, odměrku pracího prášku a trochu aviváže.

Touto vodou za pomoci houbičky a kartáče čalouněnou sedačku kompletně vyčistí, nechají ji uschnout a na závěr vysají klasickým vysavačem.

Jedlá soda, ocet a citron na odstranění zápachu moči

Pokud máte malé miminko, určitě víte, o čem je řeč. Když se vám počurá na čalouněnou sedačku, není to rozhodně nic příjemného. K odstranění zápachu moči zkuste použít klasickou jedlou sodu.

Jak v tomto případě postupovat? Sodu rovnoměrně nasypte na pomočené čalounění, nechte zaschnout a pak vyluxujte. Pokud to nemůže, použijte na tento typ skvrny směs octa a citronové šťávy a následně dočistěte horkou vodou.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.