Take a fresh look at your lifestyle.

Čím umýt okna? Vsaďte na tyto čisticí pomůcky a prostředky

Mytí oken je nejméně oblíbenou domácí prací. Přesto ji musí jednou či dvakrát ročně absolvovat každý z nás. Mytí oken však nemusí být časově náročné, a výsledek může být přesto dokonalý. Prozradíme vám, čím umýt okna, aby byla už během pár minut lesklá a bez šmouh.

V hlavní roli čisticí pomůcky a prostředky

K mytí oken potřebujete v zásadě dvě věci. A to pomůcky, kterými vyčistíte okenní rám a sklo. Nezbytnými pomocníky jsou také samotné čisticí prostředky. Jak čisticích pomůcek, tak čistících prostředků máte na výběr velké množství. Vybírejte si přitom pouze ty, které jsou speciálně určené na mytí oken.

Pojďme si shrnout ty nejosvědčenější čisticí pomůcky a prostředky. Čím tedy umýt okna během pár minut, abyste dosáhli naprosto dokonalého výsledku?

Čisticí pomůcky: Utěrka z mikrovlákna a stěrka

Než se pustíte do mytí oken, měli byste se vybavit několika čisticími pomůckami. Chybět by vám neměly alespoň dvě jemné utěrky z mikrovlákna a plastový kbelík. Velmi osvědčená je také oboustranná stěrka. Tato pomůcka má z jedné strany klasickou gumovou stěrku, z druhé strany pak tzv. bačkůrku z mikrovlákna.

Klasickou stěrku však můžete nahradit elektrickým vysavačem na okna. Tato akumulátorová stěrka je velmi oblíbená, protože vám při mytí oken ušetří spoustu času a možná díky ní se z mytí oken stane vaše oblíbená činnost.

Čisticí prostředky na mytí oken: Vsaďte na saponáty a leštidla

Každá hospodyňka má svůj oblíbený čisticí prostředek na mytí oken. K této činnosti vám v podstatě postačí klasická jarová voda. Namísto Jaru však raději sáhněte po prostředcích určených speciálně k mytí oken. Seženete je v každé drogerii.

Na doleštění oken budete dále potřebovat leštidlo ve spreji. Velmi oblíbená je také klasická Okena. Okna se budou více lesknout i tehdy, když do vody s čisticím prostředkem přidáte také dvě polévkové lžíce lihového octa.

Jak postupovat při mytí oken

Mytí oken má své zákonitosti, které se vyplatí dodržovat. Jak a čím tedy umýt okna nejprve?

  1. V prvé řadě se vrhněte na mytí okenní rámů a parapetů. Usazený prach a pyl z nich několikrát setřete pomocí mikrovláknové utěrky namočené v teplé jarové vodě.
  2. Následně si připravte čistou teplou vodu s čisticím přípravkem (a případně octem) na čištění skel. Jednotlivá skla opět čistěte utěrkou z mikrovlákna.
  3. Ještě mokrá okna odvrchu dolů setřete stěrkou, nebo ještě lépe elektrickým vysavačem na okna.
  4. Případné šmouhy dočistěte suchou a čistou utěrkou z mikrovlákna. K vyleštění každého okna si můžete dopomoci také několika kapkami Okeny nebo jemným postřikem přípravku pro lesk oken.

Další zásady pro mytí oken

Čím umýt okna? Vsaďte na tyto čisticí pomůcky a prostředky

Neměli byste uvažovat pouze nad tím, čím umýt okna. Během této činnosti je důležité dodržovat také následující zásady. Jedině tak se vaše umytá okna budou lesknout jako křišťálová zrcadla.

  • Okna umývejte v době, kdy je pod mrakem. Sluníčko by mělo vliv na rychlé schnutí oken, čímž by vznikaly nežádoucí šmouhy.
  • Před tím, než se pustíte do mytí oken, si doma vysajte a utřete prach na nábytku. Prachové částečky se tak nebudou vířit na čerstvě umytá okna.
  • Okna rozhodně nedolešťujte novinami. Tato technika je velmi pracná a výsledek nebude nikdy dokonalý.
Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.