Take a fresh look at your lifestyle.

Čím natřít kmeny stromů

Natíráním kmenů ovocných stromů vápenným mlékem zmírníte negativní účinky zimních mrazů, a to zejména v druhé polovině zimy, kdy jsou poměrně velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Za slunečných dní se kmeny z jižní strany velmi prohřívají a během silnějších nočních mrazů na nich mohou vznikat mrazové trhliny. Bílá barva zabrání silnému přehřátí kůry a tedy i jejímu praskání.

Kdy aplikovat vápenné mléko

Nátěr kmenů a silnějších větví vápenným mlékem je třeba provádět nejpozději v lednu, ale z praktických důvodů je lepší, stihnout to ještě na podzim – v říjnu nebo v listopadu, za suchého počasí a při teplotách nad bodem mrazu. Když udeří mrazy a rozdíly v teplotě během slunečných dnů a mrazivých nocí budou významné, o stromy už má být postaráno. Pokud se totiž nestihnete o kmeny stromů postarat v dostatečném předstihu, ochranná opatření již nebudou tak účinná. Během zimy (leden – únor) nátěr dle potřeby obnovte. Za optimálních okolností vydrží nátěr na kmeni minimálně 4 měsíce.

Jak na natírání kmenů ovocných stromů

  • Před nanesením barvy odstraňte z kmene nesoudržné části kůry, kmeny očistěte drátěným kartáčem od mechů a lišejníků, v nichž se často ukrývají přezimující škůdci, jejich larvy nebo vajíčka. Podstatně také snížíte riziko napadení stromu houbovými chorobami. (Trhliny, které se v kůře vytvoří, mohou být živnou půdou pro dřevokazné houby i dřevokazný hmyz.)
  • Odstraněnou kůru ihned spalte, nenechávejte ji ležet pod stromy. Může obsahovat larvy a vajíčka škůdců, kteří by se tak lehce dále množili a šířili po zahradě. Po očištění kůry můžete (ale nemusíte) stromky postříkat 5% roztokem modré skalice.
  • Vápenný nátěr si připravte ze 2 kg hašeného vápna a 10 litrů vody. Z důvodu lepší přilnavosti můžete přidat i trošku hlíny. Nepodceňte správnou koncentraci vápenného mléka, abyste kmeny nespálili!!!
  • Natírejte celý kmen dřevin až po spodní větve. Nátěr nanášejte v rovnoměrném množství na suchý kmen štětkou nebo válečkem. Pro práci používejte čisté nářadí.
  • Ochranu pomocí nátěru vápenným mlékem nezanedbávejte zejména u citlivých druhů na praskání kmenů –  třešní, ořešáků, broskvoní, meruněk a jabloní.

Alternativy k vápennému mléku

Natírání  kmenů vápenným mlékem je sice velmi prospěšné, ale pouze v případě, když odhadnete správnou koncentraci hašeného vápna a vody. Jinak můžete kůru stromů spálit. Správně připravené vápenné mléko nijak neomezuje žádné životní funkce stromu a je zcela bezpečné i pro zvířata. 
Pokud si v tomto ohledu nevěříte, můžete vyzkoušet na ochranu ovocných stromů i jiné metody:

  • Opřete bílou desku o strom z jihozápadní strany. Ta dokáže zmírnit nárůst teploty během dne až o 10 °C.
  • Mladé stromky také můžete chránit obalením bílou netkanou textilií či jutovinou.
  • Kupte připravený bílý nátěr na kmeny v obchodě.

Správně ošetřené stromy vám poděkují bohatou úrodou.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.