Take a fresh look at your lifestyle.

Čím krmit morče

Pokud si hodláte pořídit morče, pečlivě zvažte, kam si ho půjdete koupit. Nic proti zverimexům. Morčata tam zakoupená však nebývají ošetřena proti parazitům a bývají z nekontrolovaných chovů, kde se mezi sebou kříží příbuzní jedinci. Taková morčata celkově spíše připomínají potkana: mají špičatý nos, krátké, stojaté uši a podlouhlou stavbu těla.
Chcete-li mít ze svého morčete opravdovou radost, sežeňte si čistokrevné morče z dobré chovné stanice, nejlépe s průkazem původu. Takové morče se bude vyznačovat pevnou stavbou těla, kulatou krátkou hlavičkou a velkými sklopenými oušky. Můžete tak získat morče s rodokmenem i výpisem jeho předků. Budete znát jeho datum narození i jeho pohlaví. Peněz, kterých na takto zakoupené morče vynaložíte, určitě nebudete litovat. A čím takové morče krmit?

Čím krmit morče

  • Nenahraditelný vitamin C

Morče si neumí vytvářet vitamin C, a proto mu musí být předkládán v potravě. Každý den by morče mělo dostat okolo 20 miligramů vitamínu C, březí samičky dvakrát více.

– Vitamin C by měl být součástí potravy – paprika, petrželová nať, kiwi, citron, pomeranč, šípky.
– Vitamin C můžete morčatům podávat také v tabletách či kapkách rozpuštěných ve vodě.

Morčatům můžete také uvařit šípkový čaj, prospívá jim a také jim chutná. Předávkování céčkem se nemusíte obávat – jeho přebytek morče vyloučí močí. Stejně jako člověk. Při nedostatku vitamínu C se u morčat (stejně jako u lidí) může objevit hypovitaminóza: matná srst, váznoucí pohyb, lupy na nose.

  • Základ potravy – voda a seno

Čerstvá voda nesmí chybět. Je dobré ji měnit každý den. Seno je důležité pro trávení, protože obsahuje vlákninu – nestravitelnou složku. Ta pomáhá pohybu potravy ve střevech a také vstřebává vodu. Seno by mělo mít morče každý den. Pokud máte zahradu, můžeme si nasušit seno vlastní. V opačném případě je nutné seno pravidelně nakupovat. Třeba ve zverimexu. Dávejte vždy pozor, aby seno nebylo zapařené nebo shnilé.

  • Suché směsi

– V obchodech narazíte na množství nejrůznějších hotových směsí pro morčata. Můžete si ji tedy koupit hotovou.
–  Můžete si ale také pořídit jednotlivé složky a směs si namíchat sami doma. K míchání se hodí hrachové a kukuřičné lupínky, oves, ječmen, pšenice a slunečnice. Se slunečnicí však opatrně, aby morčata příliš netloustla.

Morčata patří mezi hlodavce. Proto je nutné jim dávat něco, na čem si budou obrušovat stále dorůstající zuby. Můžete jim podávat suchý chléb, větvičky z ovocných stromů a různé vápencové kostky, které navíc obsahují vitamíny a stopové prvky.

  • Zelenina, ovoce a jiné zelené krmení

Teď se dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu – tedy k tomu, co morčatům velmi prospívá (vitamin C) a co jedí nejraději.
Zelenina mrkev, okurky, salát ledový a hlávkový, paprika červená, zelená, žlutá. Řepa, petržel (hlavně nať), brokolice, špenát, rajčata.
Ovoce jablka, melouny, pomeranče, mandarinky, citrony, kiwi, hrušky (hrušky v menší míře, jinak mohou způsobit plynatost).
Nevhodné jsou pro morčata fazole.

Léto budiž pochváleno

V létě předkládejte morčatům trávu. Morčata to velmi potěší. Pokud máte zahradu, můžete morčatům vyrobit a na zahradu postavit ohrádku, ve které se budou moci pást a spást tolik trávy, kolik budou chtít. Milují také pampelišku a jitrocel. Navíc se na trávě pořádně vydovádí. Vy můžete dovádět s nimi 🙂 .

Pozor na jedovaté rostliny!

Zamezte morčatům přístup k jedovatým rostlinám: břečťan, narcisy, hyacinty, bledule, bolehlav, zlatý déšť ...

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.