Cibule sibiřská – pěstování
Sibiřská cibule nebo taky cibule zimní, je poměrně nenáročná na pěstování a vydrží v zahrádce i několik let. Dodává vitamíny po celý rok, nať můžete sklízet i pod sněhem. Zjistěte, jak na pěstování cibule sibiřské a jak jí zajistit co nejlepší podmínky.
Obsah článku
Allium fistulosum
Ze Sibiře se k nám přes Čínu dostala zajímavá odrůda cibule. Cibule sibiřská je známá i jako ošlejch nebo sečka. Cibule může dosahovat výšky až 50 cm, květy vytvářejí kulaté okolíky. Stonek cibule je dutý a tlustostěnný, má tmavozelenou barvu. Cibule je dokonale mrazuvzdorná a pěstuje se výhradně pro nať. První záznamy o rostlince se datují k začátku našeho letopočtu. Je z čeledi amarylkovitých a má světlou barvu.
Využívat ji můžete v kuchyni po celý rok, dobře se jí daří i pod sněhem, ačkoliv je její růst pomalejší. Pěstování cibule sibiřské se nemusíte bát ani v horských oblastech. Jedná se o trvalku, na které si budete pochutnávat třeba i 15 let, znovu a znovu.
Výborná zelená nať
Po celou dobu vegetace můžete sklízet zelenou nať. První nať se začíná objevovat v brzkém jarním období, pro bohatý růst natě stačí teplota okolo 5 °C. Používá se podobně jako pažitka, pórek nebo nať jarní cibule. Nať je určená ke spotřebě nebo k uchování v mrazáku. V jarním období je možné sklízet rovněž samotné cibulky, ty ale nejsou určeny k dlouhodobému skladování.
Cibulová nať má lehce štiplavou příchuť, pokrmy jsou díky ní pikantní. Výborně se hodí do pomazánek nebo salátů, případně na ozdobu přílohy. Nať můžete i nasušit, ale její chuť nebude tak pikantní.
Vitamínová bomba
V cibuli je vysoký obsah vitamínu C, cibule zimní má dokonce několikanásobně vyšší podíl vitamínu C než běžná kuchyňská cibule. Je přírodním antibiotikem, má dezinfekční účinky, podává se při nechutenství nebo při zažívacích potížích. Působí močopudně a je vhodná při léčbě respiračních onemocnění, protože rozpouští hlen. Vyvolává silnější pocení a pomáhá snížit teplotu. Při zevním použití se doporučuje na rány a vředy.
Jak se sází cibule sibiřská
Ošlejch můžete zakoupit jako semena nebo už předpěstované sazečky. Nejlepší dobou pro výsev jsou časné jarní měsíce, ale poroste vám dobře i v případě, že ji zasadíte až koncem srpna. Po vysazení udržujte půdu kolem cibule sibiřské bez plevele, jakmile začne prospívat, je na pěstování minimálně náročná.
Kam zasadit cibuli sibiřskou
Cibule sibiřská má ráda slunné stanoviště, půdu jí pečlivě připravte. Měla by být zbavená plevele, lehká až středně těžká s minimální vlhkostí. Před výsadbou půdu obohaťte o kompost nebo o hnojivo s vápníkem. Půdní podklad by měl být dostatečně propustný, cibuli hnojte vždy jen kompostem. Koňský hnůj je pro hnojení nevhodný. Nejlepším druhem půdy pro pěstování cibule sibiřské je písčitohlinitá půda, vhodná je mírně zásaditá půda. PH půdy můžete zvýšit pomocí vápence nebo přimícháním dřevěného popela do půdy. Pozor na pěstování v kyselé a těžké půdě, cibule by rychle podlehla chorobám.
Jak pěstovat cibuli sibiřskou
Během pěstování nevyžaduje cibule sibiřská zvláštní péči. Závlaha by měla být dostatečná, ale je důležité nepřemokřit půdu. Hnojivo vybírejte pečlivě, mělo by být bohaté na fosfor a draslík a nemělo by obsahovat dusík nebo chlor. Přihnojování v běžných podmínkách na zahradě není nutné, výjimkou je pouze pěstování v truhlíku, kdy občasné přihnojení rostlině svědčí.
Jak rozmnožit cibuli sibiřskou
Kolem druhého roku začne cibule sibiřská kvést, samotné stonky květů nejsou vhodné ke sklizni. Pokud chcete cibuli množit, květy necháte volně vysemenit na stanovišti. Cibule se jednoduše množí rozdělením trsů, ty jsou rok od roku mohutnější.
Pusťte se do pěstování cibule sibiřské a dopřejte si vitamín C po celý rok.