Chov perliček
Perličky byly kdysi na venkovských dvorech velmi oblíbené. Dnes je vidíme jen zřídka. Své pojmenování dostaly díky peří, které vypadá jako poseté perličkami. Hlavu a horní část krku mají perličky neopeřené.
Obsah článku
Pár slov o perličkách
Perličky pocházejí z Afriky.
- Mají chutné maso. Podobá se bažantímu.
- Vajíčka perliček jsou také velmi chutná, ve srovnání se slepičími obsahují více vitamínů a jsou trvanlivější. Mají vyšší podíl žloutku a výraznější aroma. Při teplotě 4 až 6 °C vydrží čerstvá až 90 dní.
- Snášet začínají perličky pozdě na jaře a vejce většinou zanášejí mimo hnízda.
- Perličky nehrabou tak jako slepice. Na druhé straně je jejich zvukový projev velmi výrazný, což může někomu vadit. Jsou však velmi ostražité a svým křikem dokáží odehnat dravce.
- Nejrozšířenější je modrá perlička, která snáší 120 – 150 vajec ročně. Samec dosahuje hmotnosti 1,5 až 2 kg, samice 2 až 2,5 kg.
- Perličky jsou velmi plaché.
- Velkým plusem je, že potravu si hledají samy. V zahradě vás zbaví škodlivého hmyzu.
- Jsou velmi dobrými letci a rády přespávají na stromech.
- Samci jsou teritoriální. V období rozmnožování obhajují svůj kurník před případnými vetřelci.
- Perličky pohlavně dospívají po 28. týdnech.
Chov perliček
Perličky je nejlepší chovat na velké zahradě. Pokud budou mít velký výběh, který budou moci vypásat, budou potřebovat jen málo krmiva. Než se však do jejich chovu pustíte, je dobré se ujistit, zda pronikavé zvuky, které vydávají, nebudou překážet sousedům.
Dospělé perličky můžete chovat ve stejném kurníku jako slepice. Můžete je chovat společně i s krůtami.
Vajíčka perliček
Perličky začínají snášet vejce od osmého měsíce věku.
- Začátek snášky začíná na jaře.
- Vejce mají mírně trojúhelníkový tvar, průměrnou hmotnost 40 – 45 gramů.
- Skořápka vajec je velmi tvrdá, kávově žluté až hnědočervené barvy.
- Vajíčka perliček mají výbornou chuť a dají se dlouho skladovat.
Snůšku perliček ovlivňuje několik faktorů, zejména výživa. Pokud v období přípravy na snůšku poskytnete perličkám kvalitní krmivo, které jim budete podávat ráno a večer (jako doplněk k denní pastvě), může jedna perlička snést kolem 120 vajec. V období mimo snášení, kdy je dostatek pastvy, stačí perličky dokrmovat pouze večer směsí obilovin.
Odchov mláďat
- Mladé perličky se během prvních tří dnů po vylíhnutí nedokážou dobře orientovat při hledání krmiva a vody. Proto, pokud je nechováte s kvočnou, musíte je naučit zobat a pít.
- V prvních čtyřech týdnech odchovu potřebují perličky vyšší teplotu než kuřátka slepic, ideálně 20 °C. V dalším období jsou v porovnání s kuřátky vůči povětrnostním podmínkám odolnější.
- Než začnete perličky pouštět do výběhu, je dobré je umístit do odchovny se zasíťovaným výběhem. Jinak se využívá stejná odchovna jako u malých kuřat.
- Od věku 50 dní jsou již malé perličky zvyklé na pastvu. Škodí jim však vlhko, proto byste je ven měli pouštět jen za sucha, a jen tehdy, když je pastvina posekaná.
- Perličky se dokrmují ráno a večer, případně jim můžete dát krmivo do zásobníkového krmítka.
- Důležité je, aby perličky měly vždy k pití čistou vodu. Ani při napájení se však nesmí malé perličky namočit. Proto zpočátku používejte kloboukové napáječky.
Perličky velmi nerady mění ubytování, proto se doporučuje, aby byly ve věku 3 – 5 týdnů přemístěny do definitivního přístřešku.