Take a fresh look at your lifestyle.

Chov ovcí

Ovce patří k nejstarším domestikovaným zvířatům. Provází člověka již po tisíciletí. Dávaly mu nejzákladnější životní potřeby – potravu i oděv a provázely ho na jeho pouti po zemi.

V současném přetechnizovaném světě se stává chov ovcí, podobně jako některých jiných zvířat, určitým způsobem relaxace. Mnozí začínají chovat ovce i pro tyto jejich přednosti: nenáročnost, přítulnost a samozřejmě i to, že přinášejí užitek.

Ovce – sezónní zvířata či dlouhodobý chov

  • Ovce jsou stále častěji chovány jako „sezónní“ zvířata na spásání zahrad a sadů u rodinných domů a na chalupách. Po splnění tohoto úkolu poskytnou chovateli kvalitní maso obsahující omega mastné kyseliny, které jiní kupují jako drahé výživové doplňky.
  • Jsou však i chovatelé, kteří si ovce oblíbí do takové míry, že se stanou jejich chovatelskou zálibou, a rozhodnou se proto pro jejich dlouhodobý chov. Toto rozhodnutí určitě obohatí jejich život a přinese spoustu radostí, které jsou samozřejmě spojeny i s povinnostmi.

Ovce – vyhlášky a nařízení

Podmínky chovu ovcí stanovují různé vyhlášky a nařízení, které by měl chovatel znát a zejména se jimi řídit.

Pro vás, kteří jste se rozhodli chovat ovce a začínáte bez jakýchkoliv zkušeností je určeno několik následujících informací, které vám pomohou učinit první chovatelské kroky.

Jako budoucí majitelé ovcí jste v prvé řadě povinni ještě před zahájením činnosti a před prvním dovozem chovných ovcí svůj chov zaregistrovat, a to bez ohledu na počet chovaných zvířat.

Chov ovcí jako sezonních zvířat

Ovce – nároky na prostředí a ustájení

Pokud se rozhodnete pouze pro sezónní chov jehňat od jara do podzimu venku na pastvě, bude stačit připravit pro ně jednoduchý přístřešek chráněný nejméně ze dvou stran, který bude sloužit jako úkryt před nepříznivým počasím. Zde musí mít zvířata zároveň k dispozici jesle nebo žlab na krmivo. Nesmíte zapomenout ani na přístup k vodě.

Nejvýhodnější a hlavně časově nejméně náročné je jehňata a ovce chovat v oplocených prostorách s výškou hrazení minimálně 1 m. Počítejte také se skutečností, že ovce okusují dostupné větve stromů a keřů v důsledku čehož mohou mladé sazenice stromů i uhynout.

Ovce – nákup jehňat

Nákup jehňat realizujte v jarním období v měsících duben – květen. Rozhodně si pořiďte minimálně dva kousky, protože ovce žijí ve stádu a nemají rády samotu. Vyhnete se tak nepříjemnému bečení, které může rušit nejen vás, ale i sousedy. Rozhodně kupujte jehňata odstavená, která již nepijí mateřské mléko, o hmotnosti nejméně 15 kg. Takové jehně se lépe přizpůsobí novým podmínkám, hlavně krmení.

Ovce – výživa

  • Jehňata v uvedeném období většinou konzumují seno a jadrné krmivo ve formě sypkých směsí nebo granulí. Pro bezproblémový start v nových podmínkách, které jsou pro jehňata stresující, byste jim měli minimálně na první týden chovu kromě pastvy zajistit právě takovou výživu. To znamená seno, jádro a samozřejmě dostatek vody.
  • Pokud nebudete mít k dispozici komerčně vyráběné směsi, nejvhodnějším jadrným krmivem bude ječmen, kukuřice a oves. Můžeme je podávat ve formě šrotů a jejich směsí, ale i celé – počátku v denní dávce 0,30 – 0,50 kg na den. Dávku rozdělte minimálně na 2 části a podávejte ráno a večer.
  • Hlavní výživa bude zajišťována pastvou. Pro jedno jehně je během 5 – 6 měsíců potřebná plocha travního resp. lučního porostu cca 250 – 300 m2. Při pasení na větších plochách je vhodné podle možností využít přenosného oplocení, které je třeba jednou týdně přenést na nevypasenou plochu. Při takovém způsobu pastvy stačí na jedno jehně týdně plocha přibližně 50 m2 i méně – v závislosti na věku jehňat a kvalitě pastvinářského porostu. Pro rychlejší růst a dobrý vývin je vhodné pokračovat i v podávání jadrného krmiva.
  • Pokud plánujete jehňata porážet až v podzimním období (říjen nebo listopad) při vyšší hmotnosti, je vhodné dlouhovlnná plemena ostříhat.
  • Při dosažení 20 – 25 kg je doporučováno také jehňata po konzultaci s veterinárním lékařem odčervit.

Dodržením těchto chovatelských opatření se dá předpokládat, že vychováte pěkná, zdravá jehňata, z nichž budete mít radost i užitek.
Jehňata se velmi často stávají miláčky celé rodiny i okolí. Abyste si získali jejich přízeň, velmi dobře poslouží suchý chléb nebo pečivo, které není napadené plísněmi.
Doplňkem stravy a zároveň i odměnou může být i různý odpad z kuchyně při zpracování ovoce a zeleniny (slupky jablek, hrušek, melounu, brambor, lusky hrachu, listy kedlubny, zelí, kapusty, květáku, mrkve apod). Dbejte na to, aby tyto zbytky nebyly zatuchlé, případně shnilé nebo plesnivé.

Vhodné je zajistit kamennou sůl, kterou jehňata budou olizovat jako minerální doplněk.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.