Take a fresh look at your lifestyle.

Chov koroptví

Možná jste už na poli či louce zahlédli zavalitého, středně velkého ptáka s malými křídly, s krátkým ocasem a nenápadným šedohnědým zbarvením. Šlo nejpravděpodobněji o koroptev polní (Perdix perdix), která dříve patřila k běžným obyvatelům našich polí a luk. Dnes se stavy koroptve bohužel stále snižují. Proto je zařazena mezi chráněné ptáky. Kromě četných záchranných programů, jejichž úkolem je snaha vrátit koroptev polní do volné přírody, je koroptev uměle odchovávaná. Jejich chov není zdaleka tak náročný, jak by se mohlo zdát. Jak je to tedy s chovem koroptví?

Co byste měli vědět o chovu koroptví

Koroptev nikdy nechovejte v kleci

Koroptve patří mezi plaché živočichy, v kleci by tedy jejich chov rozhodně nefungoval. Spokojené budou v prostorné voliéře, kde bude i dostatek zeleně, větví a větviček, v nichž se budou moci ukrývat. Nesplněním těchto základních podmínek můžete koroptvím ukládat přímo o život. Vyplašené dokážou tak prudce vzlétnout, že si mohou dokonce ublížit. A vyruší je opravdu kde co.

Na zimu koroptvím stačí přístřešek

Vzhledem k tomu, že je koroptev polní plně aklimatizovaná na naše české podmínky, nemusíte si dělat vůbec žádné starosti s jejím zimováním. To je pro každého začínajícího chovatele skvělá zpráva. Bez přístřešku to samozřejmě nepůjde, ale to je maličkost. 

Koroptve můžete dokonce chovat společně s jinými druhy ptáků, například s papoušky. Prostě s ptáky, kteří se pohybují ve větvích voliéry. 

Kdy koroptve panikaří?

I koroptve dokážou být agresivní. Je to ale pouze v době hnízdění, kdy chrání vajíčka nebo mláďata. V té době se dokážou prudce ohnat i po samotném chovateli, jakmile překročí práh voliéry. Aby si neublížily, když zareagují splašeným kolmým vzletem vzhůru, je dobré strop voliéry potáhnout ochrannou sítí. V opačném případě by se mohly o pletivo smrtelně zranit.

Znám chovatele, který nechává na jaře voliéru zarůst trávou do které navíc vysaje kukuřici a slunečnici. Tím poskytne koroptvím dostatek úkrytu, aby nebyly stresovány a cítily se opravdu bezpečně. Potřebují však také části prosluněných ploch, aby se mohly vyhřívat a popelit.

Na čem si koroptve nejvíce pochutnají? 

V sezoně jim uděláte největší radost naklíčeným zrním, do kterého přidáte strouhanou mrkev a vaječnou směs

  • Výživné jsou také a vaječné skořápky, které navíc dodají koroptvím potřebné minerály. V každém případě je však třeba skořápky řádně rozdrtit a také povařit. 
  • Do krmiva můžete přidat i listy pampelišek, žabinec, salát, kapustu, kopřivy apod. Zelené krmení však nadrobno posekejte. Velkých listů si koroptve nebudou všímat. Krmivo dávejte koroptví každý den. 
  • Důležitý je také dostatek vody s přísadou vitamínů.

V zimě uděláte nejlépe, když koroptvím předložíte hotové směsi pro koroptve a bažanty.

Pokud jde o mláďata, jejich potravní nároky se od těch rodičovských příliš neliší. V prvních 10 dnech můžete jejich potravu obohatit zvýšeným přísunem hmyzu. Dbejte nejen na dostatek potravy, ale také na její správnou velikost. Malé koroptvičky by se mohly příliš velkým soustem udusit.

2 Comments
  1. Vladimír says

    dobrý večer.za necelý rok jdu do důchodu.mám svou velkou zahradu,kde bych chtěl udělat velké voliéry.chtěl bych začít s chovem koroptví,a pak bych je chtěl vypouštět do přírody.nebo koupit alespoň kuřata,vychovat je a pak je pouštět ven.jsem ze severních čech.chtěl bych přírodu jimi zahltit.na penězích nezáleží.
    jsem vychovaný vesnicí a schází mi jejicjh čiřotání.chtěl bych je vrátit do přírody.poradíte?
    Vladimír

  2. Josef says

    Dobrý den , já o tom začal přemýšlet před 3 roky v nemocnici , když bylo jasné ,že ze mne bude doživotní důchodce , ale nebylo jasné , jestli vylezu z postele , ale povedlo se. Dnes připravuji své okolí na návrat koroptviček do okolí. A na chov koroptviček, abych měl kde brát , také na ochranu před predátory , nesmím zapomenout na brouky , je toho moc. ale pokud by se někdo chtěl se mnou podělit o zkušenosti může mi napsat.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.