Take a fresh look at your lifestyle.

Chov kanárů

Pokud chcete začít s chovem cizokrajných ptáků, nejlépe uděláte, když se rozhodnete pro kanáry. Kromě toho, že jsou považováni za jedny z nejhezčí druhů chovných ptáků, pro chovatele začátečníky je chov kanárů opravdu nenáročný. Pojďme si tedy říci, jak se o kanáry starat.

Předchůdce dnešních kanárů

Kanáři, kteří nás dnes obšťastňují svým zpěvem v našich domácnostech, vznikly křížením kanára divokého (olivově zeleného) s jinými pěnkavovitými ptáky, snad zvonohlíkem zahradním. Kanár divoký dodnes hnízdí v lesích na Madeiře, Azorech a Kanárských ostrovech.

Historické prameny udávají, že domestikace těchto okrasných ptáků začala poté, co Kanárské ostrovy dobyli Španělé. Od té doby jsou kanáři, zejména pro svůj zvučný zpěv, chováni v zajetí. Vzhledem k tomu, že Kanárské ostrovy Španělé dobyli již v 15. století, je kanár v zajetí chován již téměř 600 let. Svým zpěvem ani vzhledem se však svým prapředkům ani současným divoce žijícím příbuzným vůbec nepodobá.

Typické vlastnosti kanárů

Než si kanárka nebo kanárky pořídíte, měli byste vědět, že:

 • jsou aktivní a hašteřiví – věčně poskakující po bidýlku, rádi létají, velký význam pro ně má odrazové a přistávací místo, o které se rádi hašteří. Samečci si také brání své teritorium;
 • jsou mlsní a nenasytní – i když kanáři nemají silně vyvinuté chuťové pohárky, budí dojem, jako by věčně měli chuť mlsat a byli stále hladoví. Okamžitě se totiž vrhají na čerstvě podanou potravu a perou se o ni, i když je jí dostatek.
 • jsou stále veselí – jejich hlasový projev i mimo zpěv, jakož i „mimika“, budí dojem radosti a hravosti. Rychle si zvykají na nové prostředí a lidi. Rádi se sbližují i s jinými domácími zvířaty, před nimiž je třeba je chránit;
 • rádi se koupou a to vícekrát za den.

Pokud jste se rozhodli, že svou domácnost opravdu oživíte zpěvem kanárka či kanárků, a chcete být chovateli amatéry, důkladně zvažte některé rizikové faktory. Jedním z těchto faktorů Je alergie na peří, dalším kočka, kterou už možná chováte.

Pohlaví u kanárů rozlišíte snadno:

 • Samci, to jsou pěvci, kteří při svém zpěvu nadmou bříška a pořádně se napřímí.
 • Samičky, jako většina druhů exotických ptáků, pouze cvrlikají.

A jak tedy na chov kanárů?

Budete potřebovat

 • Klec

  • Zapomeňte na kulaté klece! Sice hezky vypadají, ale kanárkům nevyhovují. Kanárek potřebuje takovou klec, která mu nabídne dostatek místa k létání. 50 x 30 x 40 cm – to je minimální rozměr.
  • Na dno klícky umístěte novinový papír a pravidelně ho vyměňujte.
  • Nezapomeňte ani na bidélka. Mohou to být tenké větvičky o průměru 14 mm. Zvolte takovou velikost, aby z klece lehce přečnívaly.
  • V každé kleci by měla být dvě krmítka. Jedno na zrní a druhé na další potravu.
  • Samozřejmostí je také napáječka. Vaši kanárci musí každý den dostávat čerstvou potravu a vodu.
  • V kleci musí být umístěna také plastová koupelnička. Kanárci si rádi čekají vodou peří.
  • Pokud do klece umístíte také nějakou tu hračku ( zvoneček, zrcátko) uděláte kanárkům velkou radost.

Klec instalujte do výšky přibližně 150 cm od země. Na kanárka tak budete dobře vidět. Pozor však na průvan a radiátor. V průvanu by se kanárek mohl nachladit, u radiátorů zase přehrát. Pokud máte v místnosti volný roh, umístěte klec s kanárkem právě tam. Kanárek odsud bude moci v klidu a bezpečí sledovat dění v celém pokoji.

 • Péče o kanára

Jak už bylo řečeno v úvodu, kanáři nejsou nijak nároční ptáčci. Samozřejmě, že potřebuji pravidelnou a vyváženou stravu, nejlépe speciální směs zrní, kterou seženete v každém Zverimexu. Abyste stravu kanárkům zpestřili, podávejte jim i čerstvou zeleninu a ovoce. Nejraději mají banán, jablko a mrkev. Veškerou potravu a vodu z minulého dne vždy vyhoďte, krmítka i napáječku dobře očistěte.

Klec je nutno kanárům čistit každý týden. V době čištění ptáčkům umožněte, aby se prolétli po místnosti.

Než však kanáry vypustíte z klece, dohlédněte na to, aby byly vypnuté větráky a zavřená okna!

1 Comment
 1. Rostislav says

  Dobrý den, žádám o radu, moji kanáři mají čmelíky (a já taky), vystříkal jsem klec Arpalitem, ale nevím, zda jej mohu nastříkat přímo na kanára. Nebo existuje nějaký jiný způsob, jak se čmelíků zbavit? Kanárci si vyškubávají peří a jsou unavení. Předem děkuji za radu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.