Chov hrdliček
Kromě typického „cukrú, cukrú“ vydávají i zvuk podobný smíchu (“hi”,”hi”) – jako by se chichotaly. Kdo? No přece hrdličky chechtavé (chichotavé). Jsou o něco menší než holubi, dají se velmi snadno ochočit a ke svému majiteli jsou velmi přítulné. Už po staletí je lidé chovají v zajetí a šlechtí je, takže se dnes setkáváme s hrdličkami různě zbarvenými, se zajímavými kresbami na jejich peří. A lidskou péči? Tu si opravdu pochvalují. Pojďme si jejich chov přiblížit.
Hrdlička chechtavá a její původ
Hrdlička chechtavá je exotický pták, u nás se ve volné přírodě nevyskytuje. Jejím domovem je severní Afrika. Tam se hrdličky zdržují zejména v suchých křovinatých oblastech. Žijí ale i v otevřené krajině.
Hrdlička chechtavá patří již po staletí mezi druhy chované v zajetí. Po holubu domácím je druhým nejrozšířenějším zástupcem měkkozobých v lidské péči. Díky tomu je dnes rozšířena prakticky po celém světě.
Potrava a krmení pro hrdličky
Ve volné přírodě se hrdličky živí převážně semeny rostlin. Nepohrdnou ani jejich zelenými částmi, případně drobnými živočichy. Pokud se rozhodnete pro chov hrdliček, nejlépe uděláte, když jim jako krmivo budete podávat směs zrnin pro holuby. Pravidelně ho však doplňujte také o nasekané zelené krmení. Když začnou hrdličky hnízdit, měli byste jim tu a tam dopřát také vaječnou směs. Po celý rok by hrdličky měly mít k dispozici písek a holubí granit.
Chov hrdliček
Hrdličky nemají rády stísněné prostory. Pokud chcete, aby jim u vás bylo dobře, dopřejte jim prostornou voliéru, kde budou mít dostatek místa na protažení křídel. Venkovní prostředí je pro hrdličky jak dělané. Můžete tedy klidně umístit voliéru na zahradu, kde mohou spokojeně trávit většinu roku. Na zimu je dobré přenést je do chladné místnosti, ale jsou případy, kdy chovatelé voliéru ze tří stran zateplí a hrdličky si svou venkovní voliéru užívají během celého roku. Pokud chcete mít z hrdliček radost a zároveň chcete, aby měli radost i hrdličky, umístěte jim do klece různá bidýlka, houpačky a další podobné hračky pro ptáky. Hrdličky si totiž velmi rády hrají a ještě raději se předvádějí.
Odchov hrdliček
Odchov mláďat je u hrdliček velmi jednoduchý.
- Aby začaly hnízdit, pověste jim do vrchní části voliéry jakoukoli hnízdní podložku. Na ni postavte mělkou proutěnou nebo plastovou misku. Samička si do misky nanosí větvičky a snese dvě bílá vejce. Hnízdní podložku můžete samozřejmě nahradit hnízdní budkou, do které se pár bude moci skrýt.
- Za 14 až 15 dnů se z vajec vyklubou mláďátka, která velmi rychle rostou. Rodiče je krmí speciální tekutinou, takzvaným holubím mlékem, které se jim tvoří ve voleti.
- Vzhledem k tomu, že hrdličky chechtavé hnízdí bez problémů i několikrát do roka, může se pro vás opakované hnízdění stát nežádoucím. V tom případě oddělte samce od samičky a zabraňte jejich dalšímu sbližování.
Povaha hrdliček
Hrdličky jsou společenští tvorové. Mají mírnou a klidnou povahu. Jsou velmi krotké – dají se dobře ochočit. Pokud o ně budete správně pečovat a budete jim projevovat lásku, rády vás uvítají přímo ve své voliéře. Tam budete moci brát své miláčky do ruky. Hlazení mají totiž velmi rády.
Pro svou nekonfliktní povahu je možno hrdličky chovat ve společné voliéře s dalšími druhy ptáků.
Dobrý den,
náš soused má v jedné kleci,(volierou bych to nenazval,rozměr tak 100x 80x60cm, ),šest hrdliček a jsou tak 5m od našeho okna. Takže ráno vstáváme a hrdličky cukrují a končí někdy po západu slunce. Docela už začímnám být na jejich cukrování alergický.
Dá se s tím něco dělat, myslím s těmy zvuky? A není to týrání zvířat, když jich má na tak malém prostoru tolik?
Děkuji za odpověď a radu
Martin