Take a fresh look at your lifestyle.

Chov cvrčků

Lidé dnes chovají kde co. Mají zkrátka bláznivé nápady. A tak se zničehonic mohou rozhodnout, že budou chovat cvrčky. Faktem je, že s cvrčky se rozhodně nikdo nepomazli. Pokud však přechováváte náklonnost k hmyzu, klidně je chovejte. Jejich chov je totiž víceméně nenáročný. Lidí, kteří se rozhodnou pro chov cvrčků jen tak pro vlastní potěchu, je však jako šafránu. Cvrčci jsou nejčastěji chováni jako krmný hmyz. Pokud tedy patříte mezi chovatele terarijních zvířat, chov cvrčků bude jistě chvályhodný. Pokud se vám podaří odchovat nějaké “přebytky”, můžete je prodat do zverimexu. Rádi je od vás vykoupí. Jak to tedy vlastně s chovem cvrčků je?

Cvrček – základní informace

Cvrčci patří mezi rovnokřídlý hmyz, do čeledi cvrčkovitých. Dorůstají až do velikosti 3 cm. Nejčastěji je chován cvrček domácí (Acheta domesticus), občas také cvrček banánový (Gryllus assimilis) nebo  cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimaculatus).  Ať už se rozhodnete chovat kterýkoliv druh cvrčka, chov se nijak neliší.

Pojďme si nyní něco říci o nejčastěji chovaném cvrčku domácím.

– Cvrček domácí (Acheta domesticus) –

Jak napovídá druhové jméno cvrčka – domácí, rád přebývá jako nezvaný host v našich domovech. Pokud se k někomu z vás nastěhuje, bude požírat uskladněné potraviny a v noci vás budit hlasitým cvrkáním (sameček), tedy třením křídel o sebe. Samice necvrká. Poznali byste ji podle toho, že má na zadečku dlouhé kladélko.

Cvrček domácí je teplomilný živočich, který má navíc rád teplotu kolem 28 stupňů a vysokou vlhkost vzduchu. A tak se pro něj stávají útočištěm teplé sklepy domů, pekárny nebo lázně.

 • Vyhledává místnosti s potravinami.
 • Potraviny však bohužel  může infikovat. Například salmonelou, roztoči nebo různými bakteriemi.
 • Pokud budete chtít cvrčka najít, asi se vám to nepodaří, protože jako plachý živočich bývá dobře ukryt na co nejméně dostupném místě.
 • Jako všežravec spořádá prakticky vše, co se dá pozřít.

Záměrný chov cvrčků probíhá v takzvaných cvrčkárnách.

Chov cvrčků

Jak už bylo řečeno v úvodu, chov cvrčků je nenáročný. Co k němu budete potřebovat ze všeho nejvíce?

 • Trpělivost,
 • nesmíte se jich štítit.

Cvrčky je možno chovat v jakékoliv nádobě. Já doporučuji akvárium. Může to však klidně být i plastová nádoba s víkem. Ať už se rozhodnete připravit cvrčkům jakékoliv bydlení, musí mít vždy nějaké víko s dobrým odvětráváním. Na víko, klidně může být z pletiva, nezapomeňte. Cvrčci by vám jinak mohli utéct.

 • Na dno nádoby musí přijít podestýlka. Může to být písek, speciální směs smíchaná společně s krmivem nebo lignocel.
 • Co určitě nesmí chybět je napáječka s vodou.
 • Bez úkrytu by byly cvrčci velmi nešťastní. Vytvořit jim ho můžete třeba z papírových obalů na vajíčka nebo z jiného papírového kartonu.

Pokud nebudete chtít cvrčky množit, teplota, při jaké je budete chovat, není nějak podstatná. Pokud však budete chtít chovat cvrčky jako krmný materiál, tedy množit je, Musí se teplota v akváriu nebo v jiné cvrčkárně pohybovat okolo 28 °C.

Cvrčci a potrava

Cvrčci si pochutnají prakticky na čemkoliv. Mají rádi ovoce stejně jako psí nebo kočičí granule. Zavděčit se jim listy čínského zelí nebo třeba salátu. Pokud to nebudete přehánět, můžete je nechat čas od času smlsnout si i na zbytcích z kuchyně.

Odchov cvrčků

 • Držte jedince v teplotě vyšší než 25 stupňů Celsia.
 • Umístěte do jejich obydlí shora uzavřenou nádobu, která bude naplněna lignocelem nebo směsí písku a hlíny, a to nejméně do výšky 5 cm. Hlínu s pískem nebo lignocel je třeba udržovat stále ve vlhkém stavu. Těsně nad úroveň obsahu je třeba udělat v nádobě přibližně centimetrové otvory, abyste umožnily do nádoby přístup samičkám. Samičky budou do substrátu klást vajíčka.
 • Jakmile zaregistrujete, že je obsah nádoby na kladení značně přehrabaný, znamená to, že v něm bude spousta vajíček. Nádobu z obydlí vyjměte, přesuňte ji do jiné nádoby a do obydlí vložte jinou nádobu uzpůsobenou na kladení vajíček.
 • První cvrčci se začnou objevovat přibližně po 14 dnech po nakladení vajíček.

Jednotlivé generace cvrčků od sebe raději pečlivě oddělujte, jinak musíte počítat i s kanibalismem.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.