Take a fresh look at your lifestyle.

Chov činčil

Dnes si představíme činčilu jihoamerickou – největšího hlodavce příbuzného morčeti nebo osmákovi degu, kterou můžete chovat doma jako domácího mazlíčka. Na činčile nás asi nejvíce upoutá její velice hebký a hustý kožíšek, kvůli kterému byla dříve lovena natolik, až se dostala do seznamu ohrožených druhů zvířat. Hustota a hebkost kožíšku činčile zajišťuje, že se jí do něj nedostanou žádní roztoči. To je důvod, proč mohou činčilu chovat bez obav i alergici.

Činčila – zvířátko spíše na pozorování než na mazlení

Do chovu činčily se můžete pustit bez jakýchkoliv problémů, bez jakýchkoliv povolení. Přestože je roztomilá, k dětem se tak úplně nehodí. Jako velice aktivní a noční tvor totiž dokáže velmi výrazně rušit spánek. Kontakt s člověkem taky sama příliš nevyhledává. I když si přijde pro pamlsek a nechá se pohladit, dokonce někdy vyleze i na ruku a nechá se chytit, velkou radost jí to nedělá. Okamžitě se snaží z ruky všemožně dostat.

Činčila – tvor společenský

Pokud chcete, aby byla činčila opravdu spokojená, potom byste ji měli chovat alespoň ve dvojici. Činčila je totiž tvor společenský. Vždy je dobré seznamovat dvě mladé činčily, než potom k starší přidávat novou. Nemusely by si padnout do oka.

Činčila – bydlení

Činčila potřebuje vhodnou klecdlouhou alespoň 100 cm a širokou 50 cm. Velmi důležitá je i výška klece – měla by být alespoň 80 cm. Činčily milují prolézačky, rády šplhají do výšek a rády se rozhlížejí. Měli byste jim proto tyto hrátky dopřát. Upřednostněte prolézačky z přírodního materiálu, nejlépe ze dřeva. Budou je samozřejmě okusovat, takže je po čase budete muset vyměnit.

Činčila – podestýlka

Pokud se vám podaří naučit chodit činčilu na záchůdek v kleci, ve kterém budete pravidelně vyměňovat piliny, nemusíte mít podestýlku po celé kleci. Ostatně piliny jako podestýlka rozhodně vhodné nejsou. Hodně práší a při skákání je činčily často vyhazují mimo klec. Jako podestýlka jsou proto vhodnější dřevěné peletky nebo kukuřičná podestýlka. Obojí dobře saje.

Činčila – krmení

Trávení činčily je přizpůsobené podmínkám, v kterých přirozeně žije, tedy horám.

  • V přírodě se živí hlavně hlízami, kořeny, listy a sušenými plody.
  • U vás doma jí hlavní potravu zajistí seno a různé směsi pro činčily, které běžně zakoupíte.

Granulované směsi by měla činčila dostat 15 až 30 g za den. Činčile můžete přilepšit i různými sušenými bylinkami či občasnými pamlsky jako je svatojánský chlebíček, šipky, sušený banán, sušená mrkev, sušené jablko nebo hrachové, ovesné či kukuřičné vločky. Vzhledem k tomu, že činčila je noční tvor, krmte ji vždy večer. Nezapomeňte ani na velmi důležitý minerální kámen, který je dobré připevnit na vnitřní straně klece. Obsahuje minerály nutné pro správný vývoj činčily. Pokud chcete dopřát činčile ovoce nebo zeleninu, pak jenom velmi malé množství, aby jí nevyvolalo trávicí problémy. No a samozřejmě důležitá je voda – nejlépe v napáječce.

Činčila – výběh

I když budete mít pro činčilu velkou klec, budete jí muset zajistit běhání i mimo ni. A to alespoň jednu hodinu denně. Nejlépe uděláte, pokud si pořídíte ohrádku, aby vám činčila neutekla. Pokud totiž budete činčily pouštět po bytě, nezbude vám nic jiného, než odstranit všechny kabely. Činčily je přímo zbožňujikoušou však rády i do nábytku a rohů stěn.

Činčila – domečky, hračky a písek pro koupel

  • Činčily jsou poměrně citlivé na stres, proto byste jim měli poskytnout domeček, který jim zajistí úkryt.
  • Nepohrdnou ani hračkami – doporučuji proutěné nebo ze sisalu.
  • Aby měla činčila stále krásný kožíšek, musíte jí poskytnout písek pro koupel. Může být bílý nebo stříbrný.

Činčila je krásné exotické zvíře, které vám při dobré péči může dělat společnost až 20 let.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.