Take a fresh look at your lifestyle.

Chov bažantů

Chov bažantů má v českých zemích dlouhou tradici. Bažanti byli chování již za Karla IV. Když se řekne chov bažantů, většina lidí si představí užitkový chov. Tedy bažantnici, v níž si majitel chová bažanty pro vlastní potřebu – pro lov. A pak jsou zde chovatelé, kterým má chov bažantů přinášet potěšení.

Bude vás zajímat

Chov bažantů vám může přinášet neskutečnou radost a odreagování od běžných starostí. Pokud se chystáte s chovem bažantů teprve začít, bude vás pravděpodobně zajímat:

  • Jaký druh bažantů byste měli zvolit, aby tito v pohodě zvládli zimu v našich klimatických podmínkách;
  • Kolik kusů bažantů je možné chovat pospolu;
  • Je možné chovat více druhů bažantů pohromadě;
  • Jak je to s krmením – čím krmit mladé, dospívající a dospělé jedince;
  • Jak velkou voliéru byste měli zvolit.

Pro začátek volte chov bažanta zlatého

Pokud s chovem bažantů teprve začínáte, z mnoha existujících druhů dejte přednost bažantu zlatému. Bažant zlatý je nenáročný druh bažanta, který je navíc velice krásný a líbivý. Naše klimatické podmínky mu nedělají žádné problémy, v pohodě přečká zimu, pouze se mu musíte postarat o nějaké závětří.

Chovat spolu můžete jednoho kohouta a až šest slepic

Bažanti žijí v přírodě v párech. Pokud jsou však chování v zajetí, je možno chovat je ve skupinách jeden kohout plus několik samiček. Tedy na 1 kohouta to může být 3 až 6 slepic. Proč je v zajetí chov bažantů ve skupinách výhodnější? Jakmile nastane období toku, bažant se chová poměrně aktivně. A protože se před ním bažantice nemá v prostoru omezeném voliéru kam schovat, je lepší, když může kohout své choutky rozmělnit a rozptýlit na více kusů slepic.

Více druhů pohromadě? Ano, ale …

Co se týká společného chovu více druhů bažantů, tak ten je samozřejmě možný. V tom případě je ale potřeba, abyste se orientovali pouze na samotné bažantí samečky, tedy na kohouty. Pokud byste k nim totiž přidali byť pouze jednu slepici, dojde k obrovským rozbrojům. Kohouti by byli schopni se poprat do krve.

Krmení bažantů je dnes velmi jednoduché

Pokud jde o krmení bažantů, budete to mít v dnešní době velmi jednoduché. Stačí zakoupit průmyslově vyráběné speciální směsky pro bažanty.

  • Pro malá kuřata se nejlépe hodí směs BŽ 1. Do věku tří týdnů jsou totiž kuřata bažantů čistě hmyzožravá a je dost náročné jim opatřit právě takovou potravu, jakou potřebují.
  • Starší bažanti si pak mohou pochutnávat na granulích podle věku.

Voliéra

Co se týká voliéry – uvádí se její minimální délka 3 m, šířka 1,5 m. Velikost voliéry samozřejmě závisí zejména na tom, kolik bažantů se chystáte chovat. Obecně však platí, jako u všech hrabavých ptáků, že čím větší voliéra, tím lépe.

Chov bažantů pro užitek

Možná vás zajímá, jak je to s chovem bažantů pro užitek, tedy pro maso. Pro maso se chová zejména bažant polní. V poslední době ale začali někteří chovatelé chovat pro konzum i větší plemena okrasných bažantů, například bažanta královského nebo bažanta stříbrného. Jedná se však o ušlechtilá plemena, která by měla sloužit zejména pro radost chovatelům a jejich okolí.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.