Choroby krmné řepy
Zásadní výživovou hodnotu a nezastupitelnou úlohu v podobě krmiva má pro chov řady domácích zvířat krmná řepa. Kořenová zelenina, typická svým vnějším červeným zbarvením kořene, zeleným listovím a výživovým přínosem, se u nás běžně pěstuje malými i velkými zemědělci. Ale i tato rostlina je náchylná k řadě onemocnění. Jaké jsou choroby krmné řepy?
Obsah článku
Přínos krmné řepy
Krmná řepa má tu výhodu, že je upotřebitelná prakticky po celý rok. Využitelná je celá část rostliny. Zelné listy během pěstování, červený kořen – plod i po uskladnění na zimu. Jako krmivo slouží například kravám, prasatům, králíkům, drobným hlodavcům, ale i divoké zvěři.
Řepa je bohatým zdrojem prospěšných látek, vitamínů, stopových prvků a vlákniny.
Na pěstování je relativně nenáročná. Vyžaduje především:
- půdu se směsí hlíny (snese i méně kvalitní písčitou příměs),
- dostatek slunečního světla,
- hnojivo, jako je kompost,
- závlahu.
Náchylnost k onemocnění řepy
Krmná řepa nemá moc velkou imunitu, a je proto celkem časté, že dochází k různým onemocněním, které mohou vést až k úhynu rostliny. Včasné rozpoznání a léčení chorob krmné řepy však může této situaci předejít. Jaké jsou nejběžnější choroby krmné řepy?
Choroby krmné řepy
Hniloba kořene
- Příznaky – infekce má v počátečním stádiu za následek hnědnutí listů, od kterých přechází do kořene. Infekce způsobuje hnědé oválné léze, které se postupně šíří, až dojde k napadení celého plodu. Kořen postupně hnije.
- Příčiny výskytu – hnilobná infekce často přežívá v půdě. Je to způsobeno špatným střídáním plodin na místě výsevu. Řepě vyhovuje půda, kde byla v předchozích letech pěstována jiná plodina.
- Rostlina napadená chorobou brzo uhyne. Úroda je nízká. Nutností je eliminovat výskyt plevele, styku listů s půdou a půdu dobře hnojit.
Cercosporóza
- Příznaky – na listech se vyskytují skvrny o velikosti 3-5 mm. Středy skvrn jsou světle hnědé, okraje tmavě hnědé. Listy postupně žloutnou a hnědnou.
- Příčiny výskytu – cercospora přežívá na rostlinných zbytcích, často i v semenech. Podporují ji vysoké teploty a velká vlhkost.
- Choroba je léčitelná při včasném odhalení. Krajním znakem onemocnění je úplná ztráta listoví rostliny.
Prášková plíseň
- Příznaky – na listech řepy zespodu se začnou objevovat plochy plísňového mycelia. Pokud není choroba odhalena včas, může napadnout celou rostlinu, která pak vypadá šedobíle.
- Příčiny výskytu – špatné uskladnění a v následujícím roce dobré povětrnostní podmínky (teplo a vlhko) pro přenos na nové plodiny.
Rez řepy
- Příznaky – na listech se vyskytnou malé 1-2 mm vyvýšené skvrny, které mají oranžovo červenou až hnědou barvu. Vypadají jako rez.
- Příčiny výskytu – k onemocnění je řepa velmi náchylná po celý rok, ale vzhledem k tomu, že ji více podporuje chlad, dosahuje vrcholu na konci sezóny. Starší listy vadnou a odumírají.
- Nejedná se o zvlášť závažnou chorobu krmné řepy. Výnos se sníží minimálně.
Žlutá řepa – virus
- Příznaky – mezi nejběžnější viru řepy patří řepná žluť. Jde o chorobu, která způsobuje žloutnutí listů, které se rozšiřuje žilkami a může napadnout celou rostlinu. Běžně bývá zaměňována za chybějící minerální výživu.
- Příčiny výskytu – chorobu přenášejí mšice.
- Hubení přenašečů zamezí výskyt viru.
Bakteriální skvrny na listech
- Příznaky – prvními příznaky jsou drobné nepravidelné flíčky hnědé barvy s velmi tmavým okrajem. Přes listové žilky dochází k propojení a na listech vzniknou velké mrtvé oblasti.
- Příčiny vzniku – bakterii způsobuje půdní patogen, který ji napadá nejen přes listy, ale i přes ranky nebo přirozené otvory v rostlině.
- Rostlina ztrácí chutnost (především v listech) a posléze postupně usychá.