Take a fresh look at your lifestyle.

Choroby angreštu

Nejčastější chorobou angreštu je americké padlí, které také často napadá černý rybíz. Do Evropy bylo zavlečeno ze Severní Ameriky a jeho první výskyt byl na našem kontinentu zaznamenán již v roce 1900.

Choroby angreštu – americké padlí, evropské padlí

Na angreštu (a černém rybízu) se vyskytují dva druhy padlí:

  • americké padlí angreštu vyvolává houba Sphaerotheca mors uvae,
  • evropské padlí vyvolává houba Microsphaera grossulariae.

Škodlivější je americké padlí, které na angreštu znehodnocuje zejména plody.

Americké padlí

Americké padlí se vyskytuje se všude, kde se pěstuje angrešt. Onemocnění způsobuje houba Sphaerotheca mors uvae. Na angreštu infikuje konce výhonků. Objevuje se na nich kulaté, nejprve bělavé, později tmavohnědé husté podhoubí. Houba časem napadá i tvořící se mladé plody. Ty jsou drobné, tvrdé, pokryté myceliem, špatně vyzrávají. Jsou absolutně nevhodné na konzum.

Americké padlí padlí napadá i dřevo letorostů a čepele listů. Letorosty zakrňují, listy se deformují. Houba přezimuje jako podhoubí vytvořené na dřevě letorostů nebo ukryté v zimě v pupenech. Ochrana spočívá především v pěstování odolných odrůd  a preventivním ošetřování citlivých odrůd.

Pokud už k napadení angreštu dojde, všechny napadené části výhonků a napadené plody je třeba ihned zcela odstranit.

Evropské padlí

Evropská padlí angreštu napadá pouze listy angreštu a vytváří na nich řídký nálet bílého podhoubí.

Dobrá péče o angrešt – základ preventivní ochrany proti padlí

Na omezení choroby jsou významná preventivní opatření, například výběr vzdušných lokalit, vhodný, spíše širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, hlavně nepřehnojování dusíkem, správný řez zabezpečující vzdušnost keřů a podobně. Proto:

  • Na stromcích ponechávávejte méně větviček, abyste měli dostatečně vzdušné korunky.
  • Keře a stromky pravidelně přihnojujte. V předjarním období kolem stromků na tající sníh můžete použít napříklat Cererit, NPK nebo jiné hnojivo.
  • Jednou za 3 – 4 roky na podzim do půdy zapracujte dobře vyzrálý kompost a během vegetace používejte listová hnojiva Harmavit, Fytovit a podobně. Angrešt v tomto období stříkejte 5% Sulkou.
  • Během vegetace, zejména před a po odkvětu, použijte vhodné fungicidy. Povolený je jediný přípravek, a to Discus. Postřiky používejte vždy rozumně, zejména preventivně před výskytem chorob. Jejich použití při přemnožení houbových chorob je již méně účinné. V každém případě je třeba dodržet hygienickou ochrannou lhůtu před sklizní plodů. Plody s viditelnými příznaky je nejlépe mechanicky odstranit, protože většinou ani chemický zásah už nesníží jejich napadení.

Další choroby a škůdci angreštu

Úrodnost pěstovaných druhů angreštu snižují i další druhy nemocí – plíseň šedá, skvrnitost listů, rez černá; ze škůdců jsou to zejména mšice, roztoči, mery, molice a další.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.