Chamaedorea – pěstování
Preferujete, či dokonce vyhledáváte nenáročné a dlouhověké pokojové rostliny? Rostliny, které snesou nedostatek světla? Pak se pojďte seznámit s vhodnou kandidátkou na vaše pěstování – s rostlinou s obtížně vyslovitelným názvem chamaedorea sličná neboli palma horská, palma pokojová (Chamaedorea elegans). Chamaedorea dokáže po mnoho let zcela originálně ozelenit a zkrášlit váš obývací pokoj, ale také kancelář, kavárnu. Je vhodná také jako přenosná nádobová rostlina na terasu či balkon.
Obsah článku
Chamaedorea elegans – o rostlině
Chamaedorea elegans pochází z hustých deštných pralesů Guatemaly a jižního Mexika, kde roste v teplém a vlhkém prostředí. Jelikož péčí nepatří k náročným, často ji můžete vidět v kancelářích, školách i nákupních centrech. Pokud se chcete cítit jako na návštěvě tropického ráje po celý rok, pak bude pro vás bude chamaedorea jako stvořená.
Chamaedoreu řadíme mezi zakrslé palmy. Charakterizuje ji tenký kmínek s členitými stonky. Při pěstování v pokojových podmínkách si dlouho zachovává nižší kompaktní vzrůst, neboť roste velmi pomalu. (V přirozeném prostředí dorůstá větších výšek.)
Listy jsou tvrdé, úzké, špičaté, matné, bez lesku. Do květináčů je vhodné vysazovat několik rostlin společně, působí pak hustším tvarem.
Po třech až čtyřech letech může chamaedorea vykvést bohatými trsy drobných žlutých květů. Kvete bez ohledu na roční dobu. Je to dvoudomá rostlina, má tedy buď samčí, nebo samičí květy. Samčí květy pěkně voní.
Jak pěstovat chamaedoreu
Chamaedorea – umístění
Během vegetačního období se rostlině bude dařit v rozptýleném světle, snese i polostín. Doporučuje se umístění na okno směřující na sever. Ideální teplota je kolem 18 – 24 °C. Rostlina se obvykle velmi dobře přizpůsobuje omezenému světlu a teplotám, které jsou charakteristické pro vnitřní prostory.
Rostlina je vhodná také jako nádobová rostlina na terasu či balkon, na zimu je však třeba ji přestěhovat například do zimní zahrady. V zimě rostlině prospívá chladnější místo s teplotou cca 12 – 15 °C.
Chamaedorea – substrát a přesazování
Vhodná je hlinitá propustná zemina, smíchaná s trochou rašeliny.
Když rostlinu přinesete domů z obchodu, přesaďte ji do nádoby jen o málo větší, než byla původní, do vzdušného, propustného substrátu, jehož hlavní složkou je rašelina, písek a listovka. Na dno květináče vložte drenážní vrstvu, například z keramzitu, aby byl usnadněn odtok přebytečné vody.
- Mladé rostliny lze přesazovat každý rok na jaře.
- U starších rostlin stačí přesadit až v době, kdy začnou v nádobě přerůstat kořeny, může to být za pět a více let, jelikož starší rostliny přesazování špatně snáší.
Chamaedorea – zálivka a rosení
Zalévat je třeba v teplém prostředí intenzivně, v zimním období snižte zálivku na střední intenzitu.
Správná zálivka je v případě této palmy důležitá.
- Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, nesmí být ale ani delší dobu přelitý.
- Musí být pouze přiměřeně vlhký. Po zalití je potřeba případně přebytečnou vodu z podmisky vylít.
K zálivce je vhodná dešťová voda nebo odstátá převařená. Této palmě vyhovuje i vyšší vzdušná vlhkost, kterou ji zajistíte příležitostným rosením. Vyšší vzdušné mikroklima se podaří lépe udržet, pokud postavíte nádobu s rostlinou na podmisku s kamínky, které budete udržovat mokré.
Chamaedorea – hnojení
Během vegetačního období (období růstu, v létě) se doporučuje vyživovat rostlinu standardním tekutým hnojivem zředěným na poloviční koncentraci nebo hnojivem určeným pro palmy. Hnojení formou zálivky provádějte zhruba ve čtrnáctidenních intervalech. Bez dostatečné výživy začnou palmě blednout a žloutnout listy.
Chamaedorea – škůdci a nemoci
- Zasychající a žloutnoucí světlé listy se na rostlině objeví v případě, že je vystavena suchu a přílišnému slunečnímu svitu.
- Hnědnoucí a ohýbající se listy na rostlině bývají od dlouhodobějšího přelití, kdy může dojít i k uhnívání celé rostliny.
- Listy, které vypadají jako suché a mají stříbřitý nebo skvrnitý povrch, jsou pravděpodobně napadeny puklicemi nebo mšicemi, vlnatkami. Opět pomáhá zvýšení vzdušné vlhkosti, například také rozprašováním čisté vody kolem rostlin.
Tip na pěstování
Ideálním místem k životu je pro chamaedoreu světlá koupelna. Tady bude mít dostatek vlhkosti, aby zůstala zdravá.